ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN GENÇ SPORCULAR İÇİN BESLENME SEMİNERİ

11 Şubat 2019
ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN GENÇ SPORCULAR İÇİN BESLENME SEMİNERİ

DİYETİSYEN SİMGE OZAN’DAN GENÇ SPORCULARA BESLENME ÖNERİLERİ

 Spora ve sporcu gelişimine büyük önem veren Aliağa Belediyesi, spor okullarında eğitim gören genç sporcular için “Çocuklarda ve Genç Sporcularda Beslenmenin Önemi” konulu seminer düzenledi.

Tüpraş Halk Eğitimi Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, Sosyal, Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin, Aliağa Belediyesi Spor Okullarında ve Aliağaspor FK altyapısında eğitim gören genç sporcular ile velileri katıldı.

Seminere konuşmacı olarak katılan Diyetisyen Simge Ozan, genç sporcularda doğru beslenmenin önemini anlattı. Sporculara ve ailelere beslenme konusunda önerilerde bulunan Diyetisyen Simge Ozan, çocukların sorularını da yanıtladı.

DİYETİSYEN SİMGE OZAN: “YETERLİ VE DENGELİ BESLENME BİR SPORCUNUN BAŞARISINI GARANTİ ETMEZ”

İyi beslenen bir sporcunun kötü beslenen bir sporcuya kıyasla bazı avantajları olduğunu belirten Diyetisyen Simge Ozan, genç sporcularda beslenme konusunda şu bilgileri verdi: “Yeterli ve dengeli beslenme bir sporcunun başarısını garanti etmez. Ancak yetersiz ve dengesiz beslenmenin bazı sağlık problemlerine ve performans düşüklüklerine neden olabilir. İyi beslenen bir sporcunun performansı yüksektir. Yapılan antrenmanın etkinliği maksimum düzeydedir. Sporcu üst düzey dikkate ve motivasyona sahip olur. Hastalık ve sakatlanma oranı düşük, bu gibi durumlarda ise toparlanma süresi kısadır. Büyümesi ve gelişmesi iyi düzeydedir. Vücut ağırlığı ve vücut yağı önerilen sınırlarda veya bu sınırlara yakındır”

“SPORCULAR İÇİN ÖNERİLEN MUCİZE BİR BESLENME ŞEKLİ VEYA BESİN YOKTUR”

Beslenmenin sporcunun gereksinimi olan enerji ve besin öğeleri ile yeterli sıvı alımını içermesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Diyetisyen Simge Ozan, “Sporcuların enerji ve besin gereksinimleri yaş, cinsiyet ve spor dalları açısından farklılık göstermekle birlikte, temel beslenme kuralları tüm sporcular için benzerdir. Sporcular için önerilen mucize bir beslenme şekli veya besin yoktur. Genel olarak sporcuların karbonhidrattan zengin diyetle beslenmesi önerilirken, protein, vitamin ve mineralleri yeterli tüketmesi, yağdan sağlanan enerjinin spor yapmayan bireylerden biraz düşük olması önerilmektedir. Ayrıca sporcuların tükettikleri sıvı miktarı da fazla olmalıdır” dedi.

Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, seminere verdiği katkılardan ötürü Diyetisyen Simge Ozan’a teşekkür plaketi takdim etti. Seminer programı sonrasında da tüm sporculara katılım sertifikası verildi.

 

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.