ALİAĞA’DA SULAR 24 SAAT KESİLDİ AMA…

Aliağa’da 8 milyon liralık yatırımla şebeke yenileme çalışmalarını sürdüren İZSU Genel Müdürlüğü, Aliağa genelinde yer alan 16 su deposu, 16 kuyu ve 4 adet terfi yapısını da baştan sona yeniliyor. Buna göre İZSU ekipleri bakım, onarım ve yenileme çalışmalarına Çamlık mevkiindeki ana merkez su depolarından başladı.

Özgürses Gazetesi
01:30 -
Abone ol
ALİAĞA’DA SULAR 24 SAAT KESİLDİ AMA…

Aliağa’da 8 milyon liralık yatırımla şebeke yenileme çalışmalarını sürdüren İZSU Genel Müdürlüğü, Aliağa genelinde yer alan 16 su deposu, 16 kuyu ve 4 adet terfi yapısını da baştan sona yeniliyor. Buna göre İZSU ekipleri bakım, onarım ve yenileme çalışmalarına Çamlık mevkiindeki ana merkez su depolarından başladı. 24 saatte tamamlanacak olan çalışma nedeniyle Aliağa’nın muhtelif mahallelerine zorunlu su kesintisi yapıldı. Devam eden çalışmalar kapsamında;  yaklaşık 40 yıldır kullanıldığı belirtilen eski borular, paslanmaz borularla değiştiriliyor. Su kaybını önlemek ve arızalara daha çabuk müdahale etmek adına tüm vanalar daha kullanışlı modern vanalar ile yenileniyor. Hijyen kurallarının gerekliliklerine uygun bir şekilde yenilenen su depolarının iç kısımları fayans ile kaplanıyor. Dış cephelerine ise sıva ve boya yapılıyor, tel çitle çevirerek koruma altına alınıyor.

OTOMASYON SİSTEMİ

A’dan Z’ye yenilenen su depolarına otomasyon sistemi de kuruluyor. Kurulan bu sistem sayesinde su depoları İZSU Merkezinden elektronik olarak takip edilebilecek. Aliağa’nın içme suyunu karşılayan su depolarındaki olası arızalara merkezden 7gün 24 saat anında müdahale edilebilecek.

ALİAĞA’DA HANGİ DEPO VE KUYULAR YENİLENİYOR?

Bozköy, Çaltılıdere, Çoraklar, Güzelhisar, Hacıömerli, Hamsu, Helvacı (3 adet), Karaköy, Karakuzu, Merkez (3 adet), Samurlu ve Uzunhasanlar su depoları. Aşağı Şehit Kemal Köyü, Çaltılıdere (2 adet), Çoraklar, Hacıömerli, Helvacı (2 adet), Karaköy, Çayiçi (2 adet), Merkez (4 adet), Samurlu ve Uzunhasanlar kuyuları.