ALİAĞA’DA 09. 05’ TE HAYAT DURDU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. Yıl dönümünde Aliağa'da düzenlenen tören ve bir dizi etkinlikle anıldı.

Özgürses Gazetesi
05:19 -
Abone ol
ALİAĞA’DA 09. 05’ TE HAYAT DURDU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. Yıl dönümünde Aliağa’da düzenlenen tören ve bir dizi etkinlikle anıldı.

Anma etkinlikleri, Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, Aliağa Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Sabah erken saatlerde başlayan törene; Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın yanı sıra Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, İlçe Jandarma Komutanı Rıfkı Kulaksız, İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, askeri erkan, daire amirleri, gaziler, Siyasi Parti Temsilcileri, STK’lar, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saatler 09.05’i gösterdiğinde Petkim, Tüpraş tesislerinden ve körfezde bulunan gemilerden verilen siren sesleri eşliğinde gerçekleştirilen iki dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

“REFAH TOPLUMU OLMAYI HEDEF GÖSTERMİŞTİR”

10 Kasım Atatürk’ü Anma programı, Aliağa Tüpraş Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen program ile devam etti. Şehit Gökhan Çakır Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tarih Öğretmeni Nurhadiye Şavkıran yaptı. 10 Kasımların, Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, Türk Milletine kazandırdıklarını anlamak açısından önemli olduğunu belirten Şavkıran, şunları söyledi: “Bilindiği gibi, 19. Yüzyıl, Avrupa’nın, ekonomi, hukuk ve eğitim alanlarında büyük atılımlar yaptığı bir yüzyıldır. Ne yazık ki, Osmanlı aydını ve yönetimi, çağın dinamiklerini ve dönüşümlerini, bilinçli bir şekilde tanımak ve çağla barışık yaşamayı başarmakta yetersiz kalmıştır. Mustafa Kemal Atatürk ise, Türk Devletinin ulaşması gerektiği aşamayı, 20. Yüzyılın başlarında şaşmaz bir sezgiyle görerek yaşamda en gerçek yol göstericinin bilim ve teknoloji olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca gerçek kuruluşun gerçek bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiş, batı uygarlığının biliminden, teknolojisinden yararlanarak, bunları özümseyerek çağdaş uygarlık düzeyine çıkıp, bu düzeyi de aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymuştur. Atamız bu amacı daha somut olarak ‘Büyük davamız, en medeni en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektedir” şeklinde ifade etmiş ve refah toplumu olmayı hedef göstermiştir”

ORATORYO DUYGULU ANLAR YAŞATTI

Anma programı çerçevesinde barkovizyona yansıtılan 10 Kasım konulu gösterim ile öğrenciler tarafından hazırlanan şiirlerle Atatürk’ün Hayatı ve 10 Kasım Oratoryosu salonu dolduranlara duygulu anlar yaşattı. Program sonunda, oratoryo gösterisini düzenleyen okul öğretmen ve öğrencilerini tebrik eden protokol üyeleri, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.