Menemen’de Arı Yetiştiriciliği Sertifika Töreni gerçekleşti

Menemen’de arı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve verimli bal üretiminin sağlanması amacıyla düzenlenen "Arı Yetiştiriciliği Sertifika Programı"nı bitirenler sertifikalarını düzenlenen törenle aldılar. Menemen Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği, köylerde yaşayan vatandaşları arıcılığa teşvik etmek amacıyla düzenlenen  "Arı Yetiştiriciliği Sertifika Programı"nda başarılı olan kursiyerler sertifikalarını dün akşam Alaniçi Köy Konağı bahçesinde düzenlenen törenle aldı.

Özgürses Gazetesi
09:19 -
Abone ol
Menemen’de Arı Yetiştiriciliği Sertifika Töreni gerçekleşti

Menemen’de arı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve verimli bal üretiminin sağlanması amacıyla düzenlenen “Arı Yetiştiriciliği Sertifika Programı”nı bitirenler sertifikalarını düzenlenen törenle aldılar.

Menemen Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği, köylerde yaşayan vatandaşları arıcılığa teşvik etmek amacıyla düzenlenen  “Arı Yetiştiriciliği Sertifika Programı”nda başarılı olan kursiyerler sertifikalarını dün akşam Alaniçi Köy Konağı bahçesinde düzenlenen törenle aldı.

Menemen Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Üzeyir Karaca tarafından verilen eğitimlerde başarılı olan 61 kursiyerin sertifikalarını aldığı törene, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Tarımsal Hizmetler Müdürü Üzeyir Karaca, Başkan Yardımcısı Mehmet Cin, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

12 hafta süren ve 72 saat eğitim verilen sertifika programına Karaorman, Alaniçi, Çaltı ve Menemen merkezden gelen kursiyerler katıldılar. Düzenlenen törende Halk Eğitim Merkezi’nin hazırladığı sertifikalarını ve Menemen Belediyesi tarafından verilen katılım belgelerini alan kursiyerlerin Menemen’e bal üretimi konusunda önemli katkılar yapmaları hedefleniyor.

“Türkiye bir tarım ülkesi, Menemen bir tarım kentidir”

Sertifika töreninde konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Ege Bölgesi’nin arıcılık bakımından çok önemli bir bölge olduğuna değindi. Başkan Aksoy, “Her zaman üzerinde durduğumuz bir husus vardır. Eğer Türkiye Cumhuriyeti tam bağımsız olacaksa buna giden yol köylünün kalkınmasından,  üretimden geçiyor. Türkiye bir tarım ülkesi, Menemen’de bir tarım kentidir. Bugüne kadar bu konuda önemli adımlar atılmadı, atılamadı. Ama bugün tarımı ayaklarının üzerine dikmemiz gerektiğinin farkında ve bilincinde olarak çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

Konuşmasına Menemen’de arıcılık konusunda en bilgili isim olan ve kursları da veren Menemen Tarımsal Hizmetler Müdürü Üzeyir Karaca’ya teşekkür ederek devam eden Aksoy, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk köylü milletin efendisidir derken, bunu öylesine söylemedi. Bir gerçeği ortaya koydu. Köylü olmasaydı Kurtuluş Savaşı gerçekleşemezdi. Köylü üretmeseydi ordu hareket dahi edemezdi. Afyon Ovası’ndan İzmir’e kadar yürüyemezdi. Biz de bugün tam bağımsızlığa giden yolun üretmekten geçtiğini bilerek tarıma ayrı bir önem veriyoruz, ayrı bir özen gösteriyoruz” dedi.

Başkan Aksoy’dan müjde

Üretici köylü pazarının yakında açılacağının müjdesini de veren Başkan Aksoy, “Merdivenli Pazar Yerimiz’i bedelsiz olarak köylümüze veriyoruz. Üreticimiz neyi ürettiyse getirip burada onu satacak. Köylümüz ürünlerini aracısız olarak vatandaşlarla buluşturabilecek, belediyeye herhangi bir bedel ödemeden ürünlerini satabilecek. Tek amacımız var; köylünün ayağa kalkması. Tek amacımız var; köylümüzün ekonomisini daha iyi noktaya getirmek” diye konuştu.

“3 yıl içerisinde 90 olan üretici sayımızı 300’e çıkarmayı hedefliyoruz”

Törende konuşan Tarımsal Hizmetler Müdürü Üzeyir Karaca ise “Menemen’de şu anda 90 üretici var. Bunu 3 yıl içerisinde 300 üreticiye çıkarmayı planlıyoruz. 9 bin olan kovan sayımızı 30 bine çıkaracağız. 80 ton olan yıllık bal üretimimizi ise 300 tona çıkarmayı hedefliyoruz. Polen, arı sütü ve propolis üretimimizi de hızlı bir şekilde arttırmak istiyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren bal dolum tesislerimiz ve arı ürünleri işleme tesislerimizi kuruyoruz. Bu tesisleri Alaniçi, Bozalan ve Göktepe köylerimizde kuracağız” şeklinde konuştu.

Menemen Belediyesi’nin düzenlediği arıcılık kursları bundan sonra da devam edecek. Kursun sonraki ayağında Göktepe, Haykıran ve Menemen Merkez’de kurslar düzenlenmesi planlanıyor.