ALİAĞA’DAKİ MESLEKİ EĞİTİM PROJESİNİ TAMAMLAYAN KURSİYERLERE BELGELERİ VERİLDİ

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) ve Aliağa Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliğiyle, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ve kent genelinde iş arayan vatandaşlara mesleki eğitim veri...

Özgürses Gazetesi
09:00 -
Abone ol
ALİAĞA’DAKİ MESLEKİ EĞİTİM PROJESİNİ TAMAMLAYAN KURSİYERLERE BELGELERİ VERİLDİ

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) ve Aliağa Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliğiyle, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ve kent genelinde iş arayan vatandaşlara mesleki eğitim verilerek mesleki yeterlilik belgesi almalarını amaçlayan projeyi tamamlayan kursiyerlere düzenlenen törenle belgeleri verildi.

Aliağa Ticaret Odası’ndan düzenlenen törene Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, Meclis Başkanı Adnan Saka, Genel Sekreter Sezen Akyıldız Gürgen, Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Reha Ünlüeroğlugil, Müdür Yardımcısı Melike Cantopcu, Metal Teknolojisi Alan Şefi Zafer Gültekin ve kursiyerler katıldı.

Mesleki eğitim sonunda istihdam

Belge töreninin açış konuşmasını gerçekleştiren Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk, “Büyük bir heyecanla başladığımız projenin ilk mezunlarını hem de tam başarıyla verdiğimiz için çok mutluyuz. Siz kursiyerlerimiz başta olmak üzere bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederim. Kursiyerler olarak meslek edinmenin ve belgeli olarak bir meslek sahibi olmanın avantajını elde etme çabanızın karşılığını aldınız. Hatta eğitimimizin ardından içinizden işe başlayan arkadaşımız oldu ve bu durum bizi çok sevindirdi. Yaptığımız projenin sonuç verdiğini görmek bizler için bir kıvanç sebebi. Biz Aliağa Ticaret Odası olarak mesleki eğitime büyük önem veriyoruz. Çünkü, hem sanayinin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelik ve donanımda insan kaynağı yetiştirilmesinin hem de var olan insan kaynağımızın ihtiyaç olan alanlarda eğitilerek istihdam edilmesinin ortaya çıkaracağı faydayı sağlamak istiyoruz. Mesleki eğitim kurslarımızın üzerine projelerimiz devam edecek ve yeni alanlarda kurslar açma hedefimiz var. Bizler gençlerimize inanıyoruz, onların da bu kurslara gelerek başarıyla eğitimlerini tamamlamalarını bekliyoruz” dedi.

‘Nitelikli işgücünün en önemli aktörü mesleki eğitimdir’

Aliağa Ticaret Odası Meclis Başkanı Adnan Saka ise, Kursiyerlere ortaya çıkan bu eğitim ve belgelendirme fırsatını başarıyla değerlendirdikleri için tebrik edip başarılar dileyerek konuşmasına şöyle devam etti:“Nitelikli işgücünün en önemli aktörü ise mesleki eğitimdir. Biz Oda olarak ilçemizde mesleki eğitimin gelişmesi için geçmişten buyana çalışmalar içinde olduk. İlçemizin ana omurgasını oluşturan sanayi sektörünün en temel sorunları arasında nitelikli ara personel sıkıntısı yer alıyor. Özellikle Aliağa ve bölgemizdeki sanayi kuruluşları mesleki eğitim alanında eğitim almış nitelikli personellere istihdam imkânı sağlıyor. Başlattığımız projenin ilk meyvesini verdiğini görmek bizleri mutlu etti. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Mesleki eğitim alanında yeni kurslar

Okul olarak hedeflerinin ehil öğretmen kadrosu ile vasıflı insan gücü yetiştirmek olduğunu söyleyen Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Reha Ünlüeroğlugil, “Aliağa Ticaret Odası ile ortak birçok projeye imza atıyoruz. Başkanımızla birlikte güzel bir iş birliği ile ilçemizde yakın zamanda müjdesini vereceğimiz bir mesleki eğitim projesini de hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bizim okul olarak amacımız eğitim verdiğimiz alanlarda günümüz şartlarına uyumlu vasıflı iş gücü yetiştirmek. Bu projede başta Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk olmak üzere oda yetkililerimize, okul idarecilerimize, alan şefimize ve siz değerli kursiyerlerimize emekleri için teşekkür ederim” diye konuştu.

Severek ve şevkle çalıştığımız bir proje oldu

Farklı eğitim programlarıyla 5 senede alınan belgenin süresinin bu projeyle 40 saatlik eğitim sonunda alındığının önemini vurgulayan Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Melike Cantopcu, “Böylesine avantajlı bir projeyi gerçekleştirme imkanı oluşturabildiğimiz için başta Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk’e ve ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Kursiyerler olarak çok şanslısınız. Ben usta başı programından sorumluyum çıraklık biriminde, bu program kapsamında 5 sene çalışma koşulu ile bu belgeyi veriyoruz. Ancak Aliağa Ticaret Odası ile gerçekleştirdiğimiz proje sayesinde süreyi çok çok kısaltarak bu belgeyi alma şansına sahip oldunuz. Maddi olarak ta sizlere bir yük getirmedik bu projeyle. Severek ve şevkle çalıştığımız bir proje oldu; sizlerin de iş başı yaptığınızı duydukça mutluluğumuz katlanacak” şeklinde konuştu.

Makine bakım alanında nitelikli bir personel olacağınıza inancım tam

Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojisi Alan Şefi Zafer Gültekin ise, eğitmen olarak istekli ve yetenekli kursiyer topluluğu ile başarılı bir eğitim süreci geçirdiklerini belirterek, “Alana karşı bu kadar istekli bir kursiyer grubu ile çalışmak beni çok mutlu etti, öğrenme konusundaki şevkiniz öğretmen olarak beni de teşvik etti. Zaten mesleki eğitim belgesi sınavlarından da yüzde 100 başarıyla ayrılmanız başarınızı gösteriyor Kısa ama yoğun geçen eğitim süreci sonunda öğrendiklerinizin üstüne koyarak makine bakım alanında nitelikli bir personel olacağınıza inancım tam. Bu vesileyle bu güzel projenin hayata geçirilmesinde büyük katkıları olan Aliağa Ticaret Odası’nın tüm yetkililerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Belgeyi aldıktan sonra işe girdim, çok mutluyum

İşsiz olduğunu ve sosyal medyada Aliağa Ticaret Odası’nın makine bakım alanında açtığıkursu görerek eğitimlere katıldığını anlatan Berk Sezgi isimli kursiyer ise, “İş arıyor ve açıkçası zor bir durumdayken Aliağa Ticaret Odası’nın açtığı bu kursu gördükten sonra direkt kaydoldum. Kurs gördüğümüz süre boyunca gerek Aliağa Ticaret Odası’ndaki, gerek Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki tüm yetkililer bizimle çok iyi ilgilendiler. Eğitim kalitesi çok iyiydi. Üniversite kampüsü kalitesinde olan bir okulda eğitim gördük. Eğitim ardından Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavına girerek belge almaya hak kazandım. Bu sürecin hemen ardından bir işe girdim ve çok mutluyum. Bu projenin hayata geçirilmesine katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.