KOSGEB DESTEKLERİ ALİAĞALILARA ANLATILDI

KOSGEB DESTEKLERİ ALİAĞALILARA ANLATILDI

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İzmir Kuzey Müdürlüğü işbirliğiyle, “KOSGEB Destek Programları’” hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.

Seminerde KOSGEB’in desteklediği sektörler hakkında bilgi vererek sunumuna başlayanKOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Uzmanı Oktay Sezgin Kobilerin ekonomideki önemine değindi.

ARGE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, İş birliği – Güç birliği Destek Programı, KOBİ Proje Destek Programı, Genel Destek Programı, Girişimcilik Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı konu başlıkları altında katılımcılara bilgi vererek gerek sektörel gerekse şahıs bazlı hibe ve genel desteklerden bahseden Sezgin: “KOSGEB ayakta duran nitelikli iş kuran ve proje üreten işletmelere destek veren bir birimdir.7 ana destekten 2 tanesi proje bazlı olmayan destekler; broşür bastırma, fuar katılımı, nitelikli eleman desteği gibi desteklerde KOSGEB proje istemez. ARGE inovasyon paketinde bir girişimci hiçbir iş yeri olmadan yenilikçi bir proje ile KOSGEB’e başvurursa ve bu onaylanırsa girişimci 1.5 milyon TL ye kadar destek alabiliyor. Ürünün prototipinin üretilmesinde desteğin ilk yarısı, seri üretimde ise ikinci yarısı girişimciye veriliyor. ARGE inovasyon destek programında girişimcinin alacağı makine yerli malı ise destek %75’den %90’a çıkıyor ve yine işbirliği güç birliği destek programında çok ciddi destekler var. 5 firma birleşerek ortak ihtiyaçları üzerine yeni bir sektörde faaliyet başlatabilirler. 5 firmanın birleşerek yeni bir sektörde faaliyet göstermesinde ise KOSGEB bir milyon TL’ye kadar destek verebiliyor” dedi.

Sezgin, KOSGEB birimi olarak “Desteklerimizin koşulları aslında basit oluyor ancak insanlarımız eksik bilgiye sahip olduğu için KOSGEB’e başvurmaktan vazgeçiyor. Bu sıkıntıları önlemek için başvuru yapacak kişiler KOSGEB müdürlüğümüzü arayıp bilgi alabilirler ve KOSGEB’in desteklerinden faydalanabilirsiniz” diyerek sunumunu sonlandırdı.

Sunumun ardından soru cevap kısmı ile toplantı sona erdi.

KOSGEB DESTEKLERİ ALİAĞALILARA ANLATILDI Haberine Ait Etiketler

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.