ALİAĞA GÜZELHİSAR BARAJINDA SU TAHLİYESİ

Aliağa’da mülkiyeti Petkim Petro Kimya Holding’e ait olan Güzelhisar Barajında doluluk oranı yüzde 88’e ulaştı.   Son günlerde etkili olan yağışlar Güzelhisar Barajında etkili bir doluluk oranı sağladı.

Özgürses Gazetesi
11:39 -
ALİAĞA GÜZELHİSAR BARAJINDA SU TAHLİYESİ

Aliağa’da mülkiyeti Petkim Petro Kimya Holding’e ait olan Güzelhisar Barajında doluluk oranı yüzde 88’e ulaştı.

 

Son günlerde etkili olan yağışlar Güzelhisar Barajında etkili bir doluluk oranı sağladı. 450 kilometre karelik yağış alanında konuşlu bulunan ve 107 metre azami doluluğu ile havzasında 138 milyon metre küp su depolayabilen Güzelhisar barajında yükselen su seviyesini düşürmek için kontrollü olarak su bırakılıyor.

 

52 BİN METRE KÜPLÜK SU İHTİYACINI KARŞILIYOR  

138 milyon metreküplük su kapasitesine sahip olan ve İzmir’in günlük 52 bin metre küplük içme suyu ihtiyacını karşılayan Güzelhisar Barajı 126 milyon metreküp su kapasitesine ulaşınca olası sel baskınlarına karşı baraj kapakları açılarak su tahliyesi yapıldı.

 

Yörede tarım ile uğraşan çiftçiler su miktarının yükselmesinin ilçe tarımını olumlu yönde etkileyeceğini söylüyor. Yağışların devamı halinde 2015’in yaz mevsiminde susuzluk çekilmeyeceği belirtiliyor.

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İZSU) resmi internet sitesinden derlenen bilgilere göre; İzmir’de konuşlu bulunan barajların güncel doluluk oranları şöyle;  Ürkmez yüzde 88.93, Güzelhisar yüzde 88.22,  Balçova yüzde 76.97, Tahtalı yüzde 66.20, Alaçatı Kutlu Aktaş yüzde 39.30, Gördes yüzde 19.06