Ege’nin Parlayan Yıldızı Aliağa

9 Aralık 2014
Ege’nin Parlayan Yıldızı Aliağa

İzmir’de Alsancak Limanı’nın sadece yolcu limanı olarak mı kalacağı yoksa revize edilerek kapasitesinin büyütüleceği mi tartışılırken, Aliağa limanlarındaki yükseliş devam ediyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın son açıkladığı rakamlar Aliağa limanlarının potansiyelini gözler önüne serdi.

Türkiye’nin en önemli sanayi, ticaret ve liman kentleri arasında yer alan Aliağa’nın 2014 yılı ilk 10 aylık ihracatı yüzde 6,15’lik artışla 8 milyar 625 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2014’ün ilk 10 ayında elleçlenen yük hacmi ise geçen yılın aynı dönemine göre % 11,76’lık artışla 422,435 TEU oldu. Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Aliağa limanlarındaki ihracat rakamları ile elleçlenen yük hacminin henüz Petkim’in limanının devreye girmeden Alsancak limanına yaklaştığını söyledi.

2014 yılının ilk 10 ayında Aliağa limanlarından yapılan ihracat rakamlarını değerlendiren Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, “Aliağa’da 2014 yılının ilk 10 ayında ihracat rakamı yüzde 6,15’lik artışla 8 milyar 625 milyon dolara ulaştı. Böylelikle Türkiye’nin yılın ilk 10 ayındaki toplam ihracatının yüzde 6.56’sı Aliağa limanları tarafından gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminden yaklaşık 500 milyon dolar üstünde gerçekleşen ihracatımız 2013 yılının ilk 10 ayına göre yüzde 6,15 artış gösterdi” dedi.

2014 yılının ilk 10 ayında Aliağa limanlarından gerçekleşen konteyner yük rakamlarını da değerlendiren ALTO Başkanı Adnan Saka, Geçen yılın Ekim ayı sonunda 377,951 bin TEU olan Aliağa limanlarındaki elleçlenen konteyner yük hacminin, bu yılın aynı döneminde yüzde 11,76 artarak 422,435 TEU’ya ulaştığını söyledi.

Aliağa’daki potansiyel gelecek vaat ediyor

Yaklaşık 30 yıllık liman bölgesi olan Nemrut limanlarında yıllık 40 milyon ton yük elleçlendiğini ve bu bölgenin çok büyük gelecek vaat ettiğini belirten Başkan Saka, “Bölgede bulunan 13 iskeleye ek olarak çok önemli yatırımlar da gerçekleştirilmektedir. Bölgede Petkim, limancılık sektöründe önemli adımlar atmakta olup, 2015-2030 yılları arası dönemi içinde projelendirilmiş bulunan Star rafinerisi ve Petkim konteyner liman yatırımları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Rafineride işlenecek ham petrol ve üretilecek petrol ürünleri bazındaki sıvı yükler için 4 adet parmak iskele yapılmasının plan dâhilinde olduğunu bilmekteyiz. Bununla birlikte, ilk fazı 2015, ikinci fazı 2016 yılı sonunda devreye girecek Petkim Konteyner Limanı; planlandığı üzere başlangıçta yıllık 1,5 milyon TEU konteyner elleçlеme kapasitesine sahip olacak, daha sonra bu kapasite 4 Milyon TEU’ya kadar çıkabilecektir Bu nedenle, geleceği parlak olan bölgemizin çok iyi planlanması gerekiyor” dedi.

Daha yüksek verim için alt yapı şart

Yılda 10 milyar dolar ihracatın gerçekleştiği ve 5 bin geminin geldiği bölgede alt ve üst yapı eksikliklerinin artık konuşulmaması gerektiğini dile getiren Saka, mevcut yolların Aliağa limanlarının ihtiyacını karşılamaktan uzak olduğunu ifade etti. Bölgenin uygulama imar planlarının olmaması nedeniyle liman gerisindeki yaklaşık 150 dönümlük araziye herhangi bir inşaat yapılamamasının da bir başka sorun olduğuna değinen Saka, “Bölgeye hizmet vermesi düşünülen demiryolları, bir türlü faaliyete geçmedi. Bölgeye imar gelmesi durumunda bile demiryolu hattı yüzünden imara açılamayacak alanlar bulunuyor. Bunun yanında bölgenin arkeolojik SİT sınırları içinde olması, durumu daha da zorlaştırıyor. SİT sınırları içinde olması ve imar planlarının olmaması limanlar sahasının iyileştirilmesine ve genişletilmesine izin vermiyor” diye konuştu.

Aliağa’nın İhtiyaçları

ALTO Başkanı Adnan Saka, açıklamasında Aliağa’nın acil ihtiyaçlarına de yer verdi. Saka’ya göre Aliağa’nın daha verimli hale gelmesi için yapılması gerekenler:

  • Nemrut limanlar bölgesindeki bağlantı yollarının satıh bozukluğu
  • Limanlara giden ana ve bağlantı yollarının yetersiz olması
  • Geri hizmet ve depolama alanlarının yetersizliği
  • Trafik yoğunluğunun giderilmesi
  • Aliağa çevre yolunun tamamlanması ve raylı sistemlerin limanlara bağlanması gerekir.
  • TSE ve Tarım İl Müdürlüğü temsilciliği açılmalı
  • İhtisas gümrükleri açılmalı

Saka, Nemrut Limanlar bölgesindeki mevcut sorunların giderilmesiyle bölgenin öneminin daha da artacağının altını çizerek Aliağa’nın, Türkiye’nin en önemli limancılık bölgesi olacağını söyledi.

 

 

 

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.