CHP’li Güven kadınlara seslendi: Fıtratımızda eşitlik var

CHP’li Güven kadınlara seslendi: Fıtratımızda eşitlik var CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr.

Özgürses Gazetesi
10:50 -
Abone ol
CHP’li Güven kadınlara seslendi: Fıtratımızda eşitlik var

CHP’li Güven kadınlara seslendi: Fıtratımızda eşitlik var

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven,  “Bizim fıtratımızda ayrımcılık değil bağımsızlık, özgürlük, eşitlik, demokrasiye sahip çıkmak var” dedi. İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, CHP İzmir İl Kadın Kolları’nın düzenlediği ‘Birlik ve Dayanışma Yemeği’nde partili kadınlarla buluştu. İzmir’in tüm ilçelerinden kadın kolları başkan ve üyelerinin bir araya geldiği etkinlikte kadının siyasetteki yeri ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde kadına verilen değer konuşuldu.

‘KADININ DUR DEME ZAMANI GELDİ’

Çok sayıda partili kadının bir araya geldiği etkinlikte söz alan Güven, kadın üzerinden yapılan siyasetin artık tüm kesimlerden tepki aldığını, kadınların bu söylemleri durdurma zamanın çoktan geldiğini söyledi. Prof. Dr. Güven, “Kızçocuklarının okullardan uzaklaştırılması, çocuk gelinlerin artması, kadına yönelik şiddetin çoğalması, kadın cinayetlerinin artması gibi son 12 yıldır iktidarın yarattığı politikalarla kadının nasıl itibarsızlaştırılmaya çalışıldığına hepimizşahidiz. 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümünde, 80 yıl önce bizlere Mustafa Kemal Atatürk’ün Avrupa ülkelerinden bile önce verdiği hakları, savunmak durumunda bırakıldık” dedi. ‘

HAKLARIMIZA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Bugün eşitlik kavramı üzerinden polemikler yaratılarak “kadınla erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir.” denilerek çirkin açıklamalar yapılıyor, diyen CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Güven, şunları söyledi: ” Bizler bu günlere geldiysek,  herbirimiz iyiyi kötüyü ayırt edebilen bilinçli kadınlar olarak, çocuklarımızı ülkemize dürüst ve aydın gençler olarak yetiştirme çabası gösterebiliyorsak, kurtuluş savaşında  ön saflarda erkekler gibi çarpışan Anadolu kadınlarına borçluyuz. Bazıları donarak öldü, bazıları işkence gördü ama onlar, ülkemizin çocuklarının,  torunlarının yani bizlerin özgürlüğü için ölümü göze aldılar. Onları unutmayalım. Atatürk bu yüzden bizlerin yolunu açtı. Seçme seçilme hakkımızıverdi. Haklarımıza hep birlikte sahip çıkalım.”