CHP VE İYİ PARTİ’DEN İŞÇİLER İÇİN KREDİ YETKİSİ TALEBİNE RET!

Aliağa Belediyesi Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının gündem maddeleri arasında yer alan; belediyede iş akitleri feshedilen 8 kadrolu işçi ve Aliağa Belediyesi Personel Ltd.

Özgürses Gazetesi
03:39 -
Abone ol
CHP VE İYİ PARTİ’DEN İŞÇİLER İÇİN KREDİ YETKİSİ TALEBİNE RET!

Aliağa Belediyesi Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının gündem maddeleri arasında yer alan; belediyede iş akitleri feshedilen 8 kadrolu işçi ve Aliağa Belediyesi Personel Ltd. Şti. çalışanı 6 işçi ile yapılan protokol gereği kıdem ve ihbar tazminatlarının İller Bankası’ndan kredi olarak temin edilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi oy çokluğuyla reddedildi.

Aliağa Belediyesi’nde iş akitleri feshedilen işçilerin tazminatları belediye yönetimi tarafından ödenmeye başlanmışken son yapılan Ağustos Ayı Olağan Meclisinde Cumhuriyet Halk Partili (CHP) ve İYİ Partili üyeler işçilerin tazminat ödemelerine engel koydu.

Aliağa Belediyesi’nde çalışan 99 kadrolu, 1 geçici ve 113 personel şirketine bağlı toplam 213 işçinin iş akdi feshedildi. Elde edilen bilgilere göre; Belediye yönetimi iş akdi feshedilen personeller ile yaptığı protokol çerçevesinde kıdem ve ihbar tazminatlarının ödemesine başladı. Bugüne kadar ise 45 kadrolu işçi ile karşılıklı protokol yapıldı. Protokol imzalanan 21 kadrolu işçinin ise toplam 3 milyon 493 bin 990 TL 72 kuruş tazminatı Aliağa Belediyesi tarafından ödendi.

CHP VE İYİ PARTİ’DEN RET
Ancak tüm işçilerin tazminat alacaklarını hızlı bir şekilde ödemeye çalışan Aliağa Belediye yönetimine son yapılan mecliste CHPli ve İYİ Partili üyelerden engel geldi. 6 Ağustos 2019 Salı günü gerçekleştirilen Ağustos Ayı Olağan Meclisi’nde Başkanlıktan Gelen Önergeler kapsamında meclis üyelerinin oylamasına sunulan; 8 Kadrolu işçi ile 6 personel şirketi çalışanının tazminatlarının ödenmesi amacıyla İller Bankasından kredi temin edilmesine ilişkin 14’üncü madde CHPli ve İYİ Partili üyelerin ret yönünde oy kullanmasıyla oy çokluğu ile reddedildi.

İş akdi feshedilen işçilerin kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarının ödenmesine ilişkin maddede ret oyu kullanan üyeler şöyle:

CHPli; Oğuzhan Özşahin, Musa Özcan, Hakan Turan, Savaş Dağdeviren, Murat Erden, Miktad Topçu, Yasin Çıvlan, Seçil Adalet Işık, Mehmet Çelik, Berkay Aktaş, Orhan Ulaşzade, Sami Toydemir ile İYİ Partili; Gülten Taşbaş ve Sedat Sarı