Büyükşehir’den sağlıklı ve güvenli gıda için farkındalık etkinliği

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü'nde sağlıklı gıdaya dikkat çekmek için Kültürpark'taki üretici pazarında stant açtı.  “Bir değil her gün Gıda Güvenliği” sloganıyla düzenlenen etkinlikte...

Özgürses Gazetesi
12:05 -
Abone ol
Büyükşehir’den sağlıklı ve güvenli gıda için farkındalık etkinliği

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü’nde sağlıklı gıdaya dikkat çekmek için Kültürpark’taki üretici pazarında stant açtı.  “Bir değil her gün Gıda Güvenliği” sloganıyla düzenlenen etkinlikte  İzmirlilere birbirinden leziz sağlıklı yemekler ikram edildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Aşevleri Şube Müdürlüğü, güvenilir gıdaya erişim hakkına dikkat çekmek için kutlanan 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü’nde farkındalık etkinliği düzenledi. Kültürpark’taki üretici pazarında stant açan Aşevleri Şube Müdürlüğü, birbirinden leziz sağlıklı yemekleri “Bir değil her gün Gıda Güvenliği Günü” sloganıyla üretici pazarına gelen yurttaşlara ikram etti.
Günde 20 bin kişiye yemek
İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışıyla her gün kentteki ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek ulaştırıyor. Aşevi Müdürlüğü aracılığıyla ayrıca taziye evlerine kıymalı pide, üniversite öğrencilerine akşamları kumanya-yemek ve sabahları çorba olmak üzere yaklaşık 20 bin kişiye hizmet ulaştırılıyor.
Hijyen ve gıda güvenliğine büyük önem
Yemek üretiminin her aşamasında gıda güvenliği ilkelerine uyuluyor. Alınan ürünlerde teknik şartnameye uygun olmayan hiçbir hammadde depolara kabul edilmiyor. Mal kabul yapılırken laboratuvar analiz sonuçları, görsel muayene, fiziksel muayeneler uzman personel tarafından yürütülüyor. Sıcaklığı, nemi ve temizliği sürekli kontrol edilen soğuk hava depoları ve kuru gıda depolarında hammaddeler ürüne dönüşene kadar tutuluyor. Tüm kontrolleri yapıldıktan sonra paketlenen yemekler üretim noktalarına teslim ediliyor. Bizİzmir Dayanışma Noktalarında hijyen eğitimi alan personel tarafından dağıtım yapılıyor.
Gıda güvenliği nedir?
Gıda güvenliği hammadde üretiminden başlayarak depolama, paketleme, sevkiyat süreçlerini kapsıyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 20 Aralık 2018’de aldığı kararla 7 Haziran’ı  “Dünya Gıda Güvenliği Günü” ilan etti. Son dönemde yaşanan pandemi güvenli gıdaya ihtiyacın boyutlarını gösterdi. Bu nedenle “Dünya Gıda Güvenliği Günü”nün 2022 yılının teması “Daha güvenli gıda, daha iyi bir sağlık” olarak belirlendi.