Reklam
Reklam

  VELİLERE MESLEKİVE TEKNİK EĞİTİMİN ÖNEMİ ANLATILDI

9 Haziran 2016
  VELİLERE MESLEKİVE TEKNİK EĞİTİMİN ÖNEMİ ANLATILDI
Reklam

Aliağa Ticaret Odası ve Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak yürüttüğü “Kendimi ve Çevremi Tanıyorum, Mesleğimi Seçiyorum” adlı proje kapsamında henüz tercih dönemi gelmemiş 8. Sınıfta öğrenim gören öğrencilerin velilerine “İlçemizde Ara Eleman İhtiyacı ve Meslek Liselerinin Önemi” konulu bir seminer düzenlendi.

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı Adnan Saka, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sami Balcı ve Petkim Akademi İnsan Kaynakları Uzmanı Hasan Süer’in konuşmacı olduğu konferansa, Aliağa’daki 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin velileri katılım gösterdi.

Seminerde konuşan Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Her yıl sayısı milyonlara varan gencin üniversite kapılarında hayal kırıklığı ve maceraya atıldığını ifade ederek, “Bu büyük sosyo ekonomiksorunu çözmenin ön şartı, mesleki ve teknik eğitime ağırlık vermekten geçer. Sanayici ile koordineli çalışan mesleki teknik liselerin artırılması ve yüksekokulların cazip hale getirilmesi, öğrenci ve velilerin mesleki eğitime önem vermesiyle hem sanayicinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılanır hem de işsizlik sorununa katkıda bulunulur” dedi.

Sanayicilerden çok miktarda nitelikli teknik personel talebi olmasına rağmen öğrencilerin ve ailelerin mesleki eğitime gerekli önemi vermediğini vurgulayan Saka, “Bu talebe rağmen gençlerin büyük bölümü, teknik ya da ara eleman niteliğindeki işlere yeterince değer vermiyor ve işsizlik ortaya çıkıyor. Asıl sorun buradaki algıda. Bu algının değişmesi gerekiyor. Ortaokulun sonlarına doğru, gelecek planları yapmaya başlayan öğrencilerimizin ve velilerinin mesleki ve teknik eğitim kurumlarının başarısızlığın sonucu değil lise eğitiminin bir diğer alternatifi olduğunu bilmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Oda olarak, bölgede nitelikli iş gücünün artırılmasına yönelik olarak bölgedeki tüm kurum ve kuruluşlarla da işbirliği projelerini hayata geçirmeye her zaman hazır olduklarını belirten Saka, Nitelikli teknik personel eksiği olduğunu ifade eden kurumların da, bölgedeki eğitim kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak açılacak kurslarla ara personel kaynağının oluşturulması noktasında desteklerinin önemli olduğunu aktardı.

Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sami Balcı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son yıllarda mesleki eğitime oldukça önem verdiğini ifade ederek, “Bakanlığımızın eğitimdeki genel politikası; yüzde 70 mesleki eğitim, yüzde 30 akademik eğitimdir.Aliağa da lisede okuyan öğrenci sayımız 4541’dir. Bunun 1926 öğrencisi meslek liselerinde okuyor. Yani yüzde 44.41. Aliağa Bakanlığımızın koymuş olduğu hedefin altında olmakla birlikte Türkiye ortalamasının ise oldukça üstünde” şeklinde konuştu.

Günümüz rekabet dünyasında işletmeler için nitelikli insan gücüne sahip olmanın önemli bir olgu olduğunu ifade eden Petkim Akademi İnsan Kaynakları Uzmanı Hasan Süer ise, “Mesleki ve teknik eğitimin önemi yadsınamaz bir gerçek. Meslek liselerinde ve meslek yüksekokullarında verilecek eğitimlerin iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda gözden geçirilmesi bu okul mezunlarının da sanayi ve ticaret sektörlerinde tercih edilen personeller olarak daha hızlı bir şekilde istihdam edilmesini kolaylaştıracaktır” dedi.

Toplantının sonunda Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, projeye katılım göstererek destek olan Petkim’e teşekkür etti.

 

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.