İzmir’de Bilim ve Sanat Merkezleri Sayısı Arttı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel yetenekli öğrencilerin yeni programlarla sürekli desteklenmesini sağlayan Bilim Sanat Merkezleri sayısı arttı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bilim ve Sanat Merkezlerine erişimi kolaylaştırmak...

Özgürses Gazetesi
03:40 -
Abone ol
İzmir’de Bilim ve Sanat Merkezleri Sayısı Arttı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel yetenekli öğrencilerin yeni programlarla sürekli desteklenmesini sağlayan Bilim Sanat Merkezleri sayısı arttı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bilim ve Sanat Merkezlerine erişimi kolaylaştırmak amacıyla başlayan çalışmalar sonuçlarını verdi.

Bilim ve Sanat Merkezleri, okula devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilerin, yeteneklerini geliştirmelerini ve potansiyellerini hayata geçirmelerini sağlamak amacıyla eğitim veriyor. İzmir’de 2002 yılında Bilim Sanat Merkezi sayısı 1 iken 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı itibarıyla bu sayı 16’ya ulaştı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak Konak, Karabağlar, Buca, Bornova, Çiğli, Aliağa, Ödemiş, Karşıyaka, Gaziemir, Narlıdere, Bergama, Torbalı, Urla, Balçova, Bayraklı ve Tire ilçelerinde Bilim Sanat Merkezleri açıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, alanında yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı bilim ve sanat merkezlerinin sayısının artmasıyla birlikte öğrencilerin kendi bölgelerine en yakın kurumda eğitim alma şansına sahip olacaklarının altını çizdi.