KINIK’TA KÖMÜR MADENİ HEYACANI 

Kınık'ta  maden işletme ruhsat alıp 2014 yılında faaliyetlerine başlayan Polyak Eynez şirketi, yatırım çalışmalarında sona geldi. Polyak, 2020 yılı ortalarında üretime başlıyor.

Özgürses Gazetesi
01:52 -
Abone ol
KINIK’TA KÖMÜR MADENİ HEYACANI 

Kınık’ta  maden işletme ruhsat alıp 2014 yılında faaliyetlerine başlayan Polyak Eynez şirketi, yatırım çalışmalarında sona geldi. Polyak, 2020 yılı ortalarında üretime başlıyor.
Kınık Kaymakamı Erol Türkmen, Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, Ak Parti Kınık İlçe Başkanı Sami Mollaahmet, Kınık S.S. Yeni Kınık Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Oktay Arslanyörür, Kınık Esnaf Odası Başkanı Uğur Ağar birlikte şirketi ziyaret ederek, Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik A.Ş. ortaklarından ve Polat Madencilik sahibi Muzaffer Polat’tan bilgi aldılar.
Muzaffer Polat yaptığı açıklamada; ‘2014 yılında başlattığımız çalışmalarda  sona gelmek üzereyiz. Birkaç ay sonra üretime başlayacağız. Yaptığımız çalışmalarda yaklaşık olarak 250 milyon ton kömür olduğunu tespit ettik. Yıllık 5 milyon ton ortalama üretim yaparak burada bulunan kömürü 40 yılda çıkarmayı planlamaktayız. Çalışmalarımızı son derece titizlikle yürütmekteyiz. Personel yapılanmamızı büyük ölçüde tamamladık, şu an şirketimizde yaklaşık 900 personel çalışmaktadır. Ürettiğimiz kömür, 4800 kalori ve %1 den düşük kükürt oranı ile ithal kömür kalitesinde olacaktır. İç piyasada milli kömürümüzün yer alması ile ithal kömür tüketimi azalacak ve ticaret açığını da azaltmaya katkı sağlayacaktır. Üretime geçiş ile birlikte ilçe kalkınmasına doğrudan istihdam dışında, sosyo-ekonomik tüm dengeleri -faaliyette bulunduğumuz Kınık ilçemizdeki kooperatif ve lokal işletmeleri özellikle gözeterek- başta nakliye olmak üzere pek çok alanda katkı sağlayacağız ” dedi.
Kınık Kaymakamı Erol Türkmen yaptığı açıklamada; ‘Geçtiğimiz yıl göreve başladığım Kınık’ta ilçenin ekonomisine sağladığı katkısı şu an bile hissedilen Polyak Eynez şirketinin yakında üretime başlayacak olması bizi son derece memnun etmektedir. Devlet olarak ilçemizde istihdam ve ekonomik olarak katkı sağlayacak tüm firmalara kapılarımız sonuna kadar açıktır” dedi.
Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer yaptığı açıklamada; “Polyak Eynez şirketinin üretime başlayacak olmasının mutluluğu içerisindeyiz. Kömür üretimine başlamasıyla Belediyemiz ecremesil bedeli ile geliri ciddi oranda artacak ve daha fazla hizmet imkânı sağlayacağız Üretim başlayınca ilçemizde bulunan 120 ortak ve 300 araçla faaliyet gösteren Kamyoncular Kooperatifimiz başta olmak üzere pek çok sektörde iş gücü ve geliri de artacaktır. Şu an çalışmakta olan 900  kişi sayısı doğrudan ve dolaylı istihdam olanakları ile daha da artarak ilçede nüfus artışını sağlayacak ve gençlerimizi iş bulamadığı için başka il ve ilçelere göçünün önüne geçmiş olacağız” dedi.
S.S. Yeni Kınık Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Oktay Arslanyörür yaptığı açıklamada; “Uzun yıllardır dört gözle beklediğimiz madenin üretime önümüzdeki aylarda başlayacak olması bizleri son derece memnun etmektedir. Muzaffer Polat’ın ilçede bulunan kooperatif ve firmalar ile işbirliği içerisinde çalışacakları ifadesi için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.
Kınık Esnaf Odası Başkanı Uğur Ağar yaptığı açıklamada; “Kınık ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan madenin üretime başlayacak olması bizleri son derece mutlu etti. Kınık Esnaf Odası olarak ilçe ekonomimize büyük katkı sağlayacak olan madenin hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.