DENİZ TİCARET ODASI ALİAĞA ŞUBESİ ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI!

Haber: Özgür GÜN Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi aralık ayı meclis toplantısı Aliağa Ticaret Odasında gerçekleşti. Toplantıda konuşan Şimşek, Türk ekonomisinin 2018 yılında gösterdiği performansa işaret ederek ihracatta rekor kırıldığını bunun artarak devam edeceğini inandıklarını dile getirdi.

Özgürses Gazetesi
09:50 -
DENİZ TİCARET ODASI ALİAĞA ŞUBESİ ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI!

Haber: Özgür GÜN

Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi aralık ayı meclis toplantısı Aliağa Ticaret Odasında gerçekleşti. Toplantıda konuşan Şimşek, Türk ekonomisinin 2018 yılında gösterdiği performansa işaret ederek ihracatta rekor kırıldığını bunun artarak devam edeceğini inandıklarını dile getirdi.

Yönetim olarak denizcilere hizmete etmeye hızlı başladıklarının vurgusunu yapan Şimşek, “Şu anda 170 üyeye ulaştık.  Denizci kardeşlerimizin faaliyet belgeleri çok hızlı bir şekilde dağıtılıyor. İlerleyen günlerde etkinliklerimize hız kesmeden devam edeceğiz.” dedi.

 Şimşek Aliağa ilçesinde 17 liman bulunduğunu hatırlatarak “Aliağa bulunan limanlara 5241 adet gemi gelmiş  89 buçuk milyon groston  Aliağa da elleçlenmiştir. Aliağa’mız, Türkiye’de elleçlenen yükün yüzde 11,7’sine ev sahipliği yaptı. Türkiye gelen gemilerin yüzde yüzde 7,2 Aliağa’ya geldi.” diye konuştu.

2017 itibari ile Türkiye’nin, dünyanın 17’nci, Avrupanın 6.’ncı ekonomisine sahip olduğuna dikkat çeken Şimşek, “Türkiye ekonomisin 2017 yılın da 7.4 büyüme performansı sergilemiş. Türkiye 2018 yılının ikinci çeyreğinde 5.2 oranında büyüme kaydetmiştir. Kasım ayında ihracatımız bir önceki yıla aynı oranına göre 9.49 oranında artarak 15 milyar 532 milyon dolar yükselmiş bulunmaktadır. İhracat da performansımız en yüksek kasım ayı düzeyinde yükselmiş ve rekor kırmış bulunmaktadır.”dedi.

Dokuz Eylül Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Esmer ise Dünya’daki liman işletmeciliğine ilişkin bilgiler verirken, dünya genelinde deniz taşımacılığının 2018’de yaklaşık 12 milyar tonluk bir hacme ulaştığını bunun parasal değerinin ise 18 trilyon dolar olduğunun altını çizdi.

Denizin ticarette en çok tercih edilen ulaşım olduğuna işaret eden Esmer, “Dünya üzerinde yaklaşık 5 bin 200, Türkiye’de ise yaklaşık 200 liman var. Limanlarda Çin’in çok önde olduğunu görüyoruz. Dünya’daki ilk 10 liman arasındaki 7 liman Çin’de bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Ayvalık Pakmaya Kenan Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Aday ise okulun Aliağa Deniz Ticaret Odası’nın sorumluluk sahasındaki tek okul olduğunu denizci nesil yetiştirmek için faaliyet gösterdiklerini kaydetti.

Meclis toplantısına Aliağa Kaymakamı Erhan Günay da katıldı.