Menderes Sahilleri Mavi Bayrakla Donatıldı

  Menderes’in 43 kilometrelik sahil şeridi Ege Denizi’nin en temiz plajları arasında yer alarak 11 adet mavi bayrakla taçlandı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından verilen mavi bayrak Menderes’in plajlarını süsledi.

Özgürses Gazetesi
04:27 -
Menderes Sahilleri Mavi Bayrakla Donatıldı

 

Menderes’in 43 kilometrelik sahil şeridi Ege Denizi’nin en temiz plajları arasında yer alarak 11 adet mavi bayrakla taçlandı.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından verilen mavi bayrak Menderes’in plajlarını süsledi. Son yapılan inceleme ile ÖzdereÇukuraltı ve Orta Mahalle ile Gümüldür’e mavi bayrak asımı gerçekleşti. Yapılan çalışma ile Ege Denizi’nin en güzel plajları arasında yer alan Menderes’in sahil şeridinde 11 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor.

Turizmin cenneti

Uygulamayla ilgili konuşan Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, “ Menderes olarak sahil şeridimizle turizmde iddialı bir konuma geldik. 43 kilometrelik sahil şeridimizde hem karadan hem de denizden yaptığımız çalışmalar ile 11 adet mavi bayrak almaya hak kazandık. Ege Denizi’nin en güzel plajlarının yer aldığı sahil şeridimiz tatilcilerinde göz bebeği haline geldi. Daha önceki mavj bayrak törenlerinde bir söz vermiştik. Bundan sonra mavi bayraklarımız gönderden bir daha inmeyecek diye.  Bunu da gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Turizmin cenneti Gümüldür, Özdere ve Ahmetbeyli’de tatil yapmanın ayrıcalığına tüm vatandaşlarımızı da davet ediyoruz” dedi.

Mavi Bayrak Nasıl Alınır ?

 

Çevre yönetimi kriterleri,  güvenlikle ilgili kriterler ve sağlıkla ilgili temel kriterleri sağlayan plajlara Mavi Bayrak verilmesine onay veriliyor. Mavi Bayrak Belgesi’nin alınmasının ardından Türk ve yabancı yetkililer, kriterlerin yerine getirilip getirilmediğine yerinde yaptıkları denetimlerle karar veriyor. Son olarak plajdaki sancağa Mavi Bayrak çekilmesi töreniyle de süreç tamamlanmış oluyor. Dünya geneline bakıldığında Mavi Bayrak uygulamasında Türkiye, İspanya ve Yunanistan’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Son yıllarda Türkiye’de hızla artan Mavi Bayraklı plaj sayısıyla İzmir ise, Antalya ve Muğla’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.