Reklam
Reklam

İPEKBÖCEKÇİLİĞİNDE İKİNCİ DÖNEM BAŞLIYOR

8 Nisan 2016
İPEKBÖCEKÇİLİĞİNDE İKİNCİ DÖNEM BAŞLIYOR
Reklam

 

Gerçekleştirdiği projelerle çiftçinin ve üreticinin yanında olmaya devam eden Bergama Belediyesi, geçtiğimiz yıl kırsalda hayata geçirdiği ipekböcekçiliği için bu yılki çalışmalarına başladı.

11 Nisan’da başlayacak kırsal kalkınmayı destekleme projeleri kapsamında ipekböcekçiliği ve ipekçilik bilgilendirme toplantılarında,çiftçilerimize ve üreticilerimize hem ipekböcekçiliği anlatılacak hem de projeyi uygulama konusunda neler yapılabileceği ile ilgili bilgiler verilecek.

Büyük yatırımlar gerektirmeden, 35-40 günlük uğraşlar sonucunda iyi bir gelir getirisi olan ve dut ağacının yetiştiği her yerde yapılabilen ipekböcekçiliği yetiştiriciliği için, geçtiğimiz yıl pilot bölge olarak Armağanlar ve Karahıdırlı mahalleri seçilmiş ve bu mahallelerde başarılı bir üretim gerçekleştirilmişti.

Dut fidanı temin etme, ipekböceğinin temini, üretim yerlerinin oluşturulması, üretilen ürünün pazarlanması gibi konularda üreticilere destek olan Bergama Belediyesi bu yıl üretim yerlerini genişleterek yaklaşık 6 mahallede ipekböcekçiliğini faaliyete geçirmeyi planlıyor.

Koza Birlik’ten uzman ekiplerin katılacağı ve ipekböcekçiliğini anlatacağı,  çok sayıda meslek odası temsilcisi ve köy muhtarlarının katılım sağlayacağı toplantılar 11-12 Nisan tarihleri arasında Bergama Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirecek. Projeye katılmak isteyen ve bilgi almak isteyen kişiler Bergama Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nden ve Muhtarlıklar Müdürlüğü’nden detaylı bilgi edinebilir.

 

 

 

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.