İzmirli kadınlar geleceğini ördü!

İzmirli kadınlar geleceğini ördü! İzmir'in denizle buluştuğu en güzel alanlardan biri olan Kordon, kadın dayanışmasını ve şiddete karşı duruşun en anlamlı örneklerinden birine ev sahipliği yaptı. Binlerce İzmirli kadın şiddete ve cinayetlere karşı farkındalık yaratmak amacıyla gelecekleri için duvar ördü.

Özgürses Gazetesi
06:16 -
Abone ol
İzmirli kadınlar geleceğini ördü!

İzmirli kadınlar geleceğini ördü!

İzmir’in denizle buluştuğu en güzel alanlardan biri olan Kordon, kadın dayanışmasını ve şiddete karşı duruşun en anlamlı örneklerinden birine ev sahipliği yaptı. Binlerce İzmirli kadın şiddete ve cinayetlere karşı farkındalık yaratmak amacıyla gelecekleri için duvar ördü.

“Kentte Kadın Var” temasıyla Mart ayındaki tüm etkinliklerde kadını ön plana çıkartan Konak Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü  anlamlı bir etkinlikle kutladı. Alsancak Vapur İskelesi önündeki boş alanda organize edilen çalışma ile binlerce İzmirli kadın öldürülen hemcinsleri için ‘Anıt Duvar’ ördü. Kadınların yanı sıra duyarlı erkeklerin de destek verdiği çalışma büyük ilgi gördü. Sadece kadınlar değil çok sayıda erkek de projeye destek için alandaki yerini aldı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın çağrısına destek olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da eşi Türkegül Kocaoğlu ile birlikte alana gelerek duvarın örülmesine katkı koydu. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği etkinlikle İzmirli kadınlar duyarlılıklarını bir kez daha gösterdi.

ERKEKLER HARÇ KARDI

Yukarıdan bakıldığında ‘kadın yüzü’ şeklinde görülen ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan 1,5 metre yüksekliğinde, 60 santimetre kalınlığında ve 53 metre uzunluğundaki duvarın yapımında sadece kadınlar yer aldı. Mart ayı boyunca Alsancak Vapur İskelesi önünde kalacak duvara erkekler de harç kararak destek verdi.  Sahada gönüllü olarak görev alanlara Konak Belediyesi’nce iş önlükleri, eldiven ve yağmurluk dağıtıldı.

GELECEĞİ ÖRDÜLER

Sabahın erken saatlerinden itibaren alanı dolduran kadınlar önlüklerini ve eldivenlerini giyerek duvarı örmeye başladı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da kadın belediye çalışanlarıyla birlikte iş önlüğü ve eldiven giyerek ilk tuğlayı koydu. ‘Barış için, insanca bir yaşam için, şiddete dur demek için’ geleceği ördüklerini belirten Pekdaş, “Kadına karşı sömürüye,tacize, tecavüze, şiddete, baskıya, kadınları yok sayan, erkek egemen sistemi kadın cinayetleri ile kadın tecavüzleri ile kadın tahakkümü ile ördüğü duvara karşı bir duruş gösteriyoruz”  dedi.

“UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”

“Şiddete dur demek için geleceğimizi örmek için bugün sembolik anlamdan bir duvar örüyoruz” diyen Başkan Pekdaş, örülen duvarın kadınların şiddete karşı tepkisini ortaya koyan bir duvar olacağını söyledi. Alsancak Vapur İskelesi önünde yükselen duvarda 2008 yılından bugüne cinayete kurban giden bin 169 kadının isimlerinin asılacağını dile getiren Pekdaş, “Diyeceğiz ki; biz sizi unutmadık unutturmayacağız ve susmayacağız. Bu baskı bu şiddet bu tahakküm sona erinceye kadar kadın erkek eşitliği sağlanıncaya kadar, adaletsiz düzen bitinceye kadar, kadınların sokaklarda rahatça dolaştığı kadınların özgürce okula gittikleri işlerini seçtikleri çalıştıkları bir sistem gelinceye kadar mücadeleye devam diyoruz. Bu duvarla tepkimizi karşı koyuşumuzu sergiliyoruz.Geleceğimizi örüyoruz. Gelecek bizim” diye konuştu.

ERKEKLER EĞİTİLMEDEN ŞİDDET BİTMEYECEK

Anıt Duvar’ın örüldüğü alana saat 12.00’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Türkegül Kocaoğlu da katılım gösterdi. Başkan Sema Pekdaş ile birlikte duvar ören Kocaoğlu burada yaptığı konuşmada, “Anneler erkek çocuklarını eğitmeden kadına şiddet bitmeyecek. Bütün annelere görev düşüyor. Türkiye’de son dönemde şiddetin en kısa sürede bitmesini diliyorum. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“ORADAYDIM ÇÜNKÜ”

Tamamlandıktan sonra siyaha boyanan duvar üzerine; 2008 – 2015 yılları arasında öldürülen bin 169 kadınının adı-soyadı, hangi tarihte, kim tarafından ve ne şekilde öldürüldüğünü anlatan bakır plakalar yine kadınlar tarafından monte edildi. Sahada kurulan, “Oradaydım, çünkü” panosuna katılım gösteren herkes düşüncelerini yazdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da kadına karşı şiddet hakkında görüş ve düşüncelerini yazdı.

KADINLAR SESLERİNİ DE DUYURDU

Gün boyu süren duvar örme çalışması sırasında alanda kadınların seslerini duyurmalarına olanak tanınacak bir de forum organize edildi. Alanda kurulacak sahnede “kadına karşı şiddet” ve “cinayete dur de” koreografileri ile modern dans ve sokak tiyatroları sergilendi. Duvar örme etkinliği boyunca Zeynep Salman Resim Atölyesi’nden 40 kadın ressam kadına karşı şiddeti doğaçlama resmederken, fotoğraf Sanatçısı İlkay Acun’un “Kadın” adlı fotoğraf sergisi de alanda yer aldı. Ressam Onur Selek de , “O an” projesi ile duvar örme çalışmasını an ve an kara kalem ile resmederken etkinliğe çok sayıda sivil toplum örgütünün yanı sıra kadın dernekleri de destek verdi.