FOÇA KİTAP KULÜBÜNDE FOÇA’NIN ANTİK DÖNEMİ KONUŞULDU

8 Şubat 2019
FOÇA KİTAP KULÜBÜNDE FOÇA’NIN ANTİK DÖNEMİ KONUŞULDU

İzmir’in Foça İlçesi’nde çalışmalarını sürdüren Foça Kitap Kulübü aylık söyleşi programı kapsamında turizmci, yöre tarihi araştırmacısı Sebahattin Karaca’yı konuk etti. Karaca, ilçenin ve çevre yerleşim birimlerinin antik çağdan orta çağa uzanan tarihini ilginç detaylara değinerek anlattı.

İlçe Halk Kütüphanesi’ndeki söyleşiye Foça Kitap Kulübü üyelerinin yanı sıra benzer konularda araştırmalar ve çalışmalar yapan, İzmir’in değişik ilçelerinden gelen konuklar da katıldı. Sebahattin Karaca yaklaşık 2 saatlik söyleşide antik çağda yörede yaşayan halkların yaşam biçimleri,kültürel ve sanatsal faaliyetleri, ticari ilişkileri, dönemden günümüze ulaşan eserler, bunların sergilendiği yurtiçi ve yurtdışındaki müzeler gibi konularda bilgiler aktardı. Antik Foça ve Aliağa’nın Ege Adaları ve kıyı Avrupa ile ilişkilerine de değinen Sebahattin Karaca, söyleşisini adaların fethi ile ilgili olarak Osmanlı dönemindeki tarihi olaylar ve ilginç öykülerle destekledi. Bazı konuşmacılar da ilgi ve çalışma alanlarıyla ilgili konularda açıklamalarıyla söyleşiye katkı yaptı.

Söyleşi sonunda Foça Kitap Kulübü Başkanı Ayla Karatekin yaşadıkları bölgenin tarihiyle ilgili önemli bilgiler aktardığını belirttiği Sebahattin Karaca’ya teşekkür etti. Karatekin; “ Kitap kulübümüz sadece kitap temin etmeye, dağıtmaya ve okumaya özendirmeye değil konularında uzman çok değerli konuşmacılarla kültürel yaşamımıza katkı sunmaya devam edecektir.” Dedi.

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.