CAN DOSTLARA SICAK YUVA

Bergama Belediyesi, sokak hayvanlarını çetin kış şartlarından korumak amacıyla önemli bir işbirliğine imza attı. Türkiye Plastik Sanayicileri Derneği’nin “Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır” sloganı ile başlattığı “Yuvaya Dönüşen Plastikler Projesi” için protokol imzalandı.

Özgürses Gazetesi
05:02 -
CAN DOSTLARA SICAK YUVA

Bergama Belediyesi, sokak hayvanlarını çetin kış şartlarından korumak amacıyla önemli bir işbirliğine imza attı.

Türkiye Plastik Sanayicileri Derneği’nin “Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır” sloganı ile başlattığı “Yuvaya Dönüşen Plastikler Projesi” için protokol imzalandı.

Proje ile birlikte Bergama sınırları içerisindeki plastik atıkları geri dönüşüm kumbaralarında toplanacak. Toplanan bu atıklar ise geri dönüştürülerek köpek kulübelerinin yapımında kullanılacak.

Böylelikle sokak hayvanlarına sıcak birer yuva kazandırılırken aynı zamanda geri dönüşüm konusunun önemine dikkat çekilerek çevre duyarlılığı yaratılacak.

PAGDER, projenin hayata geçirildiği ilk yerlerden biri olan Bergama’ya başlangıç aşamasında karşılıksız 20 köpek kulübesi hediye etti.

Bergama Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Bu projenin iki ayağı var. Biri çevreyi korumak, diğeri ise bizimle birlikte yaşayan canlılara olan sorumluluğumuz konusunda farkındalık yaratmak. Belediyeler maalesef bu konuda sabıkalı. Ama bu Belediye Başkanı veya belediye çalışanlarının sokak hayvanları konusunda duyarsız ya da insafsız olduğu anlamına gelmiyor. Biz Bergama Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Fakat bu sadece belediyelere bırakılacak bir konu da değil. Tüm vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor. Ben buradaki tüm hayvanseverlere teşekkür ediyorum. Bergama’da kurulan BERHAYKO’nun çalışmalarının ve çabalarının bizi disipline edeceğine inanıyorum” dedi.

Başkan Gönenç, proje kapsamında Bergama’ya gelen 20 kulübenin başlangıçta Bergama Belediyesi’ne ait Geçici Bakımevi’ne yerleştirileceğini; toplanan atıkla gelecek yeni kulübelerin ise ilçede çeşitli bölgelere konulacağını belirterek “Bundan sonra hepimiz plastik avcısı olacağız. Geni dönüşüm kumbaralarını ise öncelikli olarak üniversitelerimize ve okullarımıza koyacağız. Bu iş hepimizin katkılarıyla gelişecek” diye konuştu.

Bergama Belediye Başkanı, konuşması sırasında yeni bir kampanyanın daha müjdesini verdi. Atık yağları toplama ile ilgili projenin geliştirilerek yeniden başlayacağını duyurdu. Kampanyaya göre atık yağlar Bergama’daki halk ekmek büfelerinin yanına konacak atık bidonlarında toplanacak. Geri dönüşüm için pet şişeyle atık yağ getirenlere karşılığında ekmek verilecek.

PAGDER adına toplantıya katılan EGEPLASDER Yönetim Kurulu Üyesi Altan Çığırgil ise “Projemizle, toplumumuzun çevre, geri dönüşüm ve sokak hayvanlarına dikkat çekmeyi; el ele verildiğinde bu sorunların çözülebileceğini kanıtlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda geri dönüşüm yoluyla çevresel artı değerler yaratmak istiyoruz. Sokakta yerde poşet görürseniz, pet şişede su içerseniz bunları artık Belediyenin atık kumbarasına atın” dedi.

Konuşmaların ardından Bergama Belediyesi ile birlikte projeye tam destek veren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Dokuz Eylül Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Bergama Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Aydınlar Atık Ambalaj Sanayi Ticaret Limited Şirketi ve PAGDER arasında protokol imzalandı.

Törende Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin geliştirdiği prototip kedi evleri de tanıtıldı. Kedi evleri ilçede bulunan 21 parka konulacak.

Geri dönüşüm kumbaraları ise Bergama Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 9 Eylül Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Akif Ersezgin Anadolu Lisesi, Yusuf Kemalettin Perin Fen Lisesi, Mualla Ersezgin Ortaokulu, Zübeyde Hanım Ortaokulu, 14 Eylül İlkokulu ve Fatih İlkokulu’nda bulunacak.