İş Sağlığı ve Güvenliği ihmale gelmez

İş Sağlığı ve Güvenliği ihmale gelmez

İnşaat ve yapı sektöründe iş sağlığı ve güvenliği semineri Bergama Ortak Sağlık Güvenlik birimi işbirliği ile Bergama Ticaret Odası toplantı salonunda A sınıfı iş güvenliği uzmanı İsmet Barış’ın sunumuyla gerçekleştirildi.

İlk olarak iş kazalarının sektörlere dağılımına değinen Barış, en yoğun iş kazasının inşaat sektöründe gerçekleştiğini ve bunların %4’ünün ölümle sonuçlandığını belirtti. İş güvenliği uygulamalarının firmalarda uygulanma zorluğunun en önce işçi sebepli olduğunu söyleyen Barış:“Bir şantiyede teftiş sırasında görmüş olduğumuz aksaklıkları gidermek için uyarıda bulunduğumuzda işçi bu kurala uymak istemiyor. En önceliğimiz bu bilinci işçilerimize yerleştirmek. Böylece yaşanacak olan iş kazalarının önüne geçebiliriz” dedi. Sunumunda iş güvenliği ihmallerine değinen Barış, basit ihmaller nedeniyle ülkemizde inşaat sektöründe çok sık kazalar yaşandığını ve bazılarının ne yazık ki ölümle sonuçlandığına dikkat çekerek, aynı zamanda iş güvenliğinin sağlık alanına da değinerek çalışma esnasında oluşacak toz ve benzeri sağlığa zarar verecek olasılıklara karsı da önlem alınması gerektiğini söyledi. Sektörde yapılan başlıca hatalara da değinen Barış, inşaatlarda baret takmanın öneminden de bahsederek bareti sadece işçilerin değil inşaat alanında her kim bulunuyor olursaolsun o kişilerin de baret takması gerektiğini belirtti. 6331 sayılı iş sağlı ve güvenliği kanunun 4. Maddesine değinilen sunumdaişverenlerin mesul olduğu alanlardan bahsedildi.  25 Mayıs 2016 tarihinden itibaren çalışacak olan işçinin kendi alanında mesleki yeterlilik belgesi olması gerektiğini aksi haldeişverenin cezaya tabi tutulacağını belirten Barış, İnşaat denetimleri sırasında görülen yanlışlar ve yapılması gerekenler ile ilgili bilgi vermesinin ardındankatılımcıların sorularını yanıtlayaraksunumunusonlandırdı.

 

 

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.