‘Sessiz katile’ karşı eğitim seferberliği

7 Şubat 2017
‘Sessiz katile’ karşı eğitim seferberliği

 

Karşıyaka Belediyesi, kış aylarında soba ve bacalardan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı halkı bilinçlendirmek için harekete geçti. Soba kullanımının yaygın olduğu mahallelerde uzmanlar halkla buluşarak hayat kurtaran bilgiler verecek, afiş ve broşür çalışmalarıyla farkındalık yaratılacak.

 

6 MAHALLEDE EĞİTİM

Karşıyaka Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi öncülüğünde hayata geçirilecek eğitimler 6 mahalleyi kapsayacak. İlk eğitim; İnönü Mahallesi İsmail Hakkı Tonguç Kütüphanesi’nde, 13 Şubat Pazartesi günü saat 13.30’da gerçekleşecek. 14 Şubat’ta Örnekköy Mahallesi’nde kurulacak eğitim çadırındaki toplantı saat da 15.00’te başlayacak. 17 Şubat’ta İmbatlı Mahalle Muhtarlığı yanı, 21 Şubat’ta Zübeyde Hanım Mahallesi İsmail Cem Kültür Merkezi, 23 Şubat’ta Latife Hanım Mahallesi Kars Gönüllüler Derneği, 2 Mart’ta Cumhuriyet Mahalle Muhtarlığı yanında eğitimler verilecek.

 

HAYATİ TEDBİRLER

Karbonmonoksit gazının; tatsız, renksiz, kokusuz olduğu ve tahriş etmediği için ‘sessiz katil’ olarak bilindiğini anlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Soba zehirlenmeleri ve buna bağlı olarak yaşanan olumsuzluklar ne yazık ki artıyor. Bu durumun önüne geçmek için Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezimiz bünyesinde eğitimlere başlıyoruz. Karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunmak için; kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite ve garanti belgelerine dikkat edilmelidir. Yakıt mutlaka izin belgeli satıcılardan alınmalıdır. Bacalar standartlara uygun olmalı, düzenli olarak yetkili kişilere temizletilmelidir. Eğitimlerde hayati önem taşıyan bu ve benzeri tedbirlere dikkat çekeceğiz” dedi.

 

NELER YAPILMALI?

Karşıyaka Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi Eğitmeni Ömer Karaca da zehirlenme vakalarında uygulanması gereken ‘altın kurallar’ olduğunu belirterek “Soğukkanlı olunmalı ve 112 Acil Yardım Servisi aranmalıdır. Bu sürede de hasta açık havaya çıkarılmalı, hareket ettirilmemeli ve kesinlikle yürütülmemelidir. Solunum güçleşmişse suni solunum yapılmalıdır. Kişi zehirlendiğinden şüpheleniyorsa, hemen camlar açılmalı ve hızla ortamdan uzaklaşmalıdır. Toplantılarda vereceğimiz ilk yardım bilgileriyle, halkımızın bu anlamda da bilinçlenmesini sağlamış olacağız” diye konuştu.

 

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.