BERGAMA’NIN UNESCO BERATI TÜRKİYE’YE TAKDİM EDİLDİ

UNESCO, Haziran ayında Katar’da düzenlenen toplantıda dünyanın 999’uncu, Türkiye’nin 13’üncü, İzmir’in ise ilk UNESCO Dünya Mirası olarak tescil edilen Bergama’nın beratını takdim etti. Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen UNESCO Genel Direktörü IrinaBokova, Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde düzenlenen törende Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası beratını Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e sundu.

Özgürses Gazetesi
05:34 -
BERGAMA’NIN UNESCO BERATI TÜRKİYE’YE TAKDİM EDİLDİ

UNESCO, Haziran ayında Katar’da düzenlenen toplantıda dünyanın 999’uncu, Türkiye’nin 13’üncü, İzmir’in ise ilk UNESCO Dünya Mirası olarak tescil edilen Bergama’nın beratını takdim etti.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen UNESCO Genel Direktörü IrinaBokova, Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde düzenlenen törende Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası beratını Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e sundu.

Bergama ile aynı toplantıda kalıcı listeye giren Bursa Cumalıkızık’ın beratını da Bakan Çelik’e veren Bokova, tarihin herkese ait olduğunu ve bunun korunmasında herkesin sorumluluğunun bulunduğunu söyledi. “Bergama’nın ve Cumalıkızık’ınbu listeye eklenmesiyle gerçekten Türkiye Cumhuriyeti insanlık tarihine çok önemli bir katkıda bulunmuş oluyor. Bunlar bize kültürel gelişimin, diyaloğun, kültürler ve dini halklar arasında nasıl önemli bir etkileşim sağlayabileceğini gösteriyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ileri bir tarihte düzenlenecek törenle Bergama’nın UNESCO beratını Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e takdim edecek.

UNESCO Genel Direktörü, Ankara’daki temaslarının ardından İstanbul’a geçerek Kadir Has Üniversitesi’nde yeni kurulan “Dünya Miras Alanlarının Yönetimi ve Tanıtımı: Yeni Medya ve Toplumsal Katılım UNESCO Kürsüsü”nün çalışmalara başlaması için Rektör Profesör Doktor Mustafa Aydın ile protokol imzaladı.

UNESCO Daimi Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı veünlü tarih profesörü İlber Ortaylı’nın da katıldığı protokol imza töreninde Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Mirası Alan Yönetimi Başkanı Yaşagül Ekinci Danışan da hazır bulundu.

Törende, Bergama Belediyesi’nin BİLKOM ile ortaklaşa geliştirdiği ve Türkiye’de bir ilk olan “3D: Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” isimli dijital tabanlı projesi de tanıtıldı.

Kadir Has Üniversitesi UNESCO Kürsüsü, Türkiye ve bölge coğrafyasında kültürel mirasın korunmasına hizmet edecek bir mükemmeliyet merkezi olma hedefiyle çalışma yürütecek.