Reklam
Reklam

ALİAĞA’NIN DIŞ TİCARET HACMİ 17 MİLYAR DOLAR

6 Şubat 2017
ALİAĞA’NIN DIŞ TİCARET HACMİ 17 MİLYAR DOLAR
Reklam

Türkiye ekonomisinde sanayi ve denizcilik deyince akla ilk gelen yerler arasına giren Aliağa, Ege Bölgesi’nin dış ticaret merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Geçtiğimiz yıl Aliağa’daki limanlardan 8,4 milyar dolarlık ihracat, 8,8 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan elde dilen verilere göre 2016’da Aliağa’daki limanlardan 8 milyar 429 milyon 834 bin dolarlık ihracat, 8 milyar 859 milyon 882 bin dolarlık ithalat yapıldı.

Ege Bölgesi’nin dış ticaret merkezi Aliağa

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Aliağa’da faaliyet gösteren limanların Türkiye’nin dış ticaret yükünü taşıdığını ifade ederek, “2016 yılında Aliağa limanları Ege Bölgesinin 20 milyar dolar olan toplam ihracatının yüzde 42’sini, yine Ege Bölgesinin 19 milyar dolar olan toplam ithalatının ise yüzde 45’ini gerçekleştirdi. Bakıldığı zaman Aliağa tek başına 17,3 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine sahip.Tüm bu rakamlar Aliağa’nın Ege Bölgesi’nin dış ticaret merkezi olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

‘Aliağa Türkiye’de istihdamın, üretimin ve ticaretin merkezi olma yolunda ilerliyor’

Aliağa’nın İzmir ve Ege sanayisinin dünyaya açılan kapısı konumunda olduğunu ve bölgedeki ticari hareketliliğin Aliağa’da çok büyük bir gelecek ortaya koyduğunusöyleyen Başkan Saka, “Aliağa mevcut ekonomik ve jeostratejik potansiyeli ile Türkiye’de istihdamın, üretimin ve ticaretin merkezi olma yolunda ilerliyor. Bölgemizdeki petrol ve petro kimya endüstrisi, enerji üretimi ve ulusal enerji kapasitesi, demir çelik sektöründeki öncülüğü, organize sanayi bölgesi, ülkemizin doğalgazdaki sigortası olan LNG tesisleri, gemi söküm, liman ve lojistik yatırımları ile Aliağa, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayanbölgelerin başında geliyor.Aliağa bölge olarak büyük bir yatırım sürecinde. SOCAR’ın rafineri yatırımı bulunuyor. Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde(ALOSBİ) bekleyen ve proje aşamasında 40’a yakın yatırım bulunuyor. Kimya ve demir çelik sektörü devamlı kendi bünyesinde yatırımlar yapıyor. Yakın zamanda başlayacak alt yapı yatırımları da Aliağa’nın ülke ekonomisine olan katkılarının artmasını sağlayacak. Çevre yolu projesinin Şubat ayında ihaleye çıkacak olması bölge için çok önemli bir gelişme.Limanların ve çevresindeki işletmelerin demiryolu bağlantısı projesi ile de Anadolu yük taşımacılığı Aliağa’ya bağlanacak. İstanbul-İzmir otoyolu da tamamlandığında Aliağa tüm ulaşım ağlarının merkezinde yer alan bir cazibe merkezi olacak” diye konuştu.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.