Yaşar Üniversitesi öğrencileri dönem sonu projelerini Ada Gazinosu üzerine yaptı

Yaşar Üniversitesi öğrencileri ilk dönem sonu projelerini, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları süren Ada Gazinosu üzerine hazırladı. Öğrencilerin çalışmalarını inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Ba...

Özgürses Gazetesi
02:30 -
Abone ol
Yaşar Üniversitesi öğrencileri dönem sonu projelerini Ada Gazinosu üzerine yaptı

Yaşar Üniversitesi öğrencileri ilk dönem sonu projelerini, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları süren Ada Gazinosu üzerine hazırladı. Öğrencilerin çalışmalarını inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Projelerden çok etkilendim. Hem geçmişin köküne sahip çıkan hem de oradan beslenerek, onu koruyarak ve saygı göstererek bir gelecek inşa edilmiş” dedi.

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencileri, ilk dönem sonu projelerini mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kültürpark Ada Gazinosu üzerine yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin kültür miraslarında önemli bir yere sahip olan Ada Gazinosu’nun yeniden kullanımına yönelik projelerin sunumuna katıldı.

Gençleri tebrik etti
Projeleri inceleyen Başkan Soyer, çalışmalardan çok etkilendiğini söyledi. Başkan Tunç Soyer, “Her canlı organizmanın genetik bir kodu var. O kod sürekliliği sağlıyor. Toplumların da genetik kodu var. O da nesillerden nesillere aktarılarak varlığını sürdürüyor. Ne olarak? Geleneklerle, mimari tasarımlarla, örf ve adetlerle, yaşam biçimiyle, kültürle… Bir şekilde varlığını sürdürüyor. ‘İzmir, demokrasinin ve hoşgörünün başkentidir’ gibi bir tarif yapılır. Ama belki de o genetik kodlar çok iyi anlaşılmadığı için eksik bırakıyoruz bazı şeyleri. Genetik kodlar biraz buralarda saklı. Onları doğru kavrayıp, iyi anlayabilirsek, geleceğimizi daha doğru tespit etme imkanı bulabiliriz” dedi.

“Geçmişin ruhunu iyi yakalamışsınız”
Başkan Soyer, geleceğin geçmişin üzerine oturması gerektiğini söyleyerek sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Oysa köklerine dayanan, oradan beslenen bir gelecek inşa edebiliyorsanız, o sürdürülebilir oluyor. Ben çalışmadan çok etkilendim. Geçmişin ruhunu iyi yakalamışsınız. Ada Gazinosu, o dönemin modern mimarisinin en çarpıcı, en güzel örneklerinden biri. Onun ruhuna uygun bir gelecek kurgulamışsınız. Hem geçmişin köküne sahip çıkan hem de oradan beslenen, onu koruyarak ve saygı göstererek bir gelecek inşa edilmiş.”
Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer ise çalışmalarda genel olarak Ada Gazinosu’nun ruhunun yakalandığını vurguladı.