Reklam
Reklam

Petkim, Borsa İstanbul’un 15 şirketi arasında

Petkim, Borsa İstanbul’un 15 şirketi arasında
Reklam

Petkim, Borsa İstanbul tarafından ilk kez kurulan Sürdürülebilirlik Endeksi’ne seçilen 15 şirket arasında yer aldı.  Değerlendirme halka açık şirketlerin çevre, sosyal sorumluluk, iş sağlığı ve güvenliği, kurumsal yönetim, şeffaflık gibi konulara yaklaşımı üzerinden yapıldı. Endeks’te sadece 6 sanayi şirketi bulunuyor.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, sürdürülebilirliğin dünyada önem kazandığını belirterek, “Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almak yabancı yatırımcılar ve fonlar tarafından çok önemseniyor. Petkim’deki altyapımız,yaklaşımımız ve yönetim anlayışımız bu endeksin içinde olmamızı sağladı.” dedi.

Türkiye’nin tek petrokimya hammadde üreticisi Petkim, Borsa İstanbul tarafından ilk kez kurulan Sürdürülebilirlik Endeksi’ne seçilen 15 şirket arasında yer aldı.  Bugünden itibaren BIST Sürdürülebilirlik Endeksi adı altında takip edilecek şirketlerin 4’ü banka, 2’si holding, 3’ü perakende ve komünikasyon olurken 6’sı da sanayide faaliyet gösteriyor. Borsa İstanbul ile EthicalInvestmentResearch Services Limited (EIRIS), BIST 30 kapsamındaki şirketlerin kamuya açık bilgileri üzerinden çevre, sosyal sorumluluk, iş sağlığı ve güvenliği, kurumsal yönetim, şeffaflık gibi konulara yaklaşımlarını değerlendirerek endeksin oluşmasını sağladı. Endeksin tanıtımını İstanbul Sanayi Odası Odakule Binası’nda Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan yaptı.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksinin amacının özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamaların artması olduğunu belirtenPetkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, son yıllarda 150’ye yakın şirketin Sürdürülebilirlik Raporu açıkladığını söyledi. Bugün bütün dünyada tüketicilerin şirketlerden beklenti ve taleplerinin arttığını kaydeden Korkut, “Sürdürülebilirlik önem kazanıyor. Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almak şirketlere sadece tüketici karşısında avantaj sağlamıyor. Bunun yanı sıra dünyada rekabet avantajı, yabancı yatırımcılar karşısında itibar, şeffaflık getiriyor. Çünkü artık büyük fon sahipleri kredi kullandırmak için sürdürülebilirlik raporlamasını şart koşmaya başladılar. Bu çalışmaların ölçülmesi de borsalardaki sürdürülebilirlik endeksiyle yapılıyor. Endeks, şirketlere kurumsal sürdürülebilirlik performanslarını yerel ve küresel anlamda karşılaştırma imkanı verecek. Endeks yatırımcıların sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerini benimseyen şirketleri ayırt edip bu şirketlere yatırım yapmalarını sağlayacak bir araç olacak. Endeksin diğer bir amacı ise Türkiye’de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki bilginin artmasına katkı sağlamak.” dedi.

 

“ÇEVRE, İŞ SAĞLIĞI, SOSYAL SORUMLULUK YATIRIMLARIMIZ SÜREKLİ”

Petkim’inbu endekse seçilmesinin bir başvuru değil, kamuoyuyla paylaşılan bilgiler üzerinden olduğunun altını çizen Sadettin Korkut, şunları ifade etti: “Tüm yatırımlarımızda çevre olgusunu maliyet değil, rekabetçi yapının vazgeçilmez bir unsuru olarak görüyoruz. Son 15 yılda çevre yatırımlarına 200 milyon doların üzerinde kaynak aktardık. Özelleştirme sonrası yılda ortalama 100 milyon dolar düzeyindeki yatırımda çevreye ve verimliliğe yönelik iyileştirmeler önemli pay alıyor. Fabrika bacalarımız 24 saat online olarak izlenebilecek düzeyde. İş güvenliği ve sağlığı açısından çok önemli bir sektördeyiz. Bu konuda uzun yıllara dayalı bir tecrübe ile hareket ediyoruz. Spordan eğitime sosyal sorumluluk kapsamında ülkemize ve içinde bulunduğumuz bölgeye katkı sağlıyoruz.”

 

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.