ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN ‘EVDE KAL, KİTAP OKU’ KAMPANYASI

Koronavirüsle etkin mücadele için vatandaşlara “Evde Kal” çağrısı yapan Aliağa Belediyesi, evinde kalan vatandaşları kitap okumaya davet etti. Bu kapsamda Aliağa Kent Kitaplığı’nın 8.

Özgürses Gazetesi
01:50 -
Abone ol
ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN ‘EVDE KAL, KİTAP OKU’ KAMPANYASI

Koronavirüsle etkin mücadele için vatandaşlara “Evde Kal” çağrısı yapan Aliağa Belediyesi, evinde kalan vatandaşları kitap okumaya davet etti. Bu kapsamda Aliağa Kent Kitaplığı’nın 8. yayını olan “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl” kitabı okuyucular ile yeniden buluşuyor.

Vatandaşların salgınla mücadelesinde evlerinde geçirdikleri zamanı en iyi şekilde değerlendirmelerini hedefleyen Aliağa Belediyesi, her ay bir kitap kampanyası dahilinde nisan ayının kitabı olarak “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl” eserini yeniden okuyuculara sunuyor.

KİTAP, 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIN EVLERİNE ULAŞTIRILACAK

Aliağa’nın 8.500 yıllık tarihini Aliağalılarla buluşturan Aliağa Belediyesi, “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl” eserini ayın kitabı olarak belirledi. Gerçekleşecek dağıtım 6 Nisan Pazartesi günü başlayarak ay sonuna kadar devam edecek. Çevrenin tarihi ve arkeolojisi hakkında temel bilgilerin yer aldığı eseri okuyucular Aliağa Belediyesi merkez hizmet binasında faaliyet gösteren Hilal Masa’dan ücretsiz olarak temin edebilecek. Kitap, sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş üstü vatandaşların talepleri doğrultusunda evlerine ulaştırılacak.

Seyyahlar, seyahatnameler, haritacılık gibi alanlarda Türkiye çapında uzmanlığı bilinen araştırmacı- yazar İlhan Pınar’ın 1 yıllık çabaları sonunda ortaya çıkan 247 sayfalık eser şu bölümlerden oluşuyor.

Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi

Giriş

Anconalı Kyriakos

Evliya Çelebi

Charles Robert Cockerell

Petr Aleksandrovich Chikhachev (Çiyaçev)

Choiseul-Gouffier, Marie-Gabriel-Florent-Auguste de

Dallaway, James

Chateaubriand, François-René de

Turner, William

Richter, Otto Friedrich von

Arundell, Francis Vyvyan Jago

Macfarlane, Charles

Prokesch von Osten, Baron Anton

Texier, Félix Marie Charles

Pullan, Richard Popplewell

 

2. Bölüm

19. Yüzyıl’da Aliağa ve Çevresi Araştırmaları

Giriş

Ramsay, Sir William Mitchell

Sayce, Archibald Henry

Schuchhardt, Carl

Diest, Walther von

Bohn, Richard

Philippson, Alfred

 

 

3. Bölüm

Tarih İçinde Haritalarla Aliağa ve Çevresi

Giriş

Tarih Sırasıyla Haritalar