PEHLİVAN: EMEĞİN, EMEKÇİNİN YANINDAYIZ

Menemen Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında 3 yılı kapsayan Toplu İş Sözleşmesini, Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan ve Belediye İş Sendikası Çevre Belediyeler Şube Başkanı Cumali Akay imzaladı. Bu kapsamda belediye perso...

Özgürses Gazetesi
04:05 -
Abone ol
PEHLİVAN: EMEĞİN, EMEKÇİNİN YANINDAYIZ

Menemen Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında 3 yılı kapsayan Toplu İş Sözleşmesini, Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan ve Belediye İş Sendikası Çevre Belediyeler Şube Başkanı Cumali Akay imzaladı. Bu kapsamda belediye personelinin ikramiyelerle birlikte en düşük maaşı 9 bin lira oldu. Meta ve Menaş şirketlerinde çalışan personelin ise ikramiyelerle birlikte en düşük maaşı 6 bin liraya yükseldi. Personel TİS sevincini Başkan Vekili Pehlivan ile halay çekerek kutladı.
14 Ocak 2021 tarihinde Menemen Belediye Başkan Vekili görevine gelmesinin ardından, belediye personelinin 22 milyon lirayı bulan birikmiş maaş ve ikramiyelerinin tamamını ödeyen Aydın Pehlivan, Belediye İş Sendikası ile yapılan sözleşme ile bir kez daha emeğin ve emekçinin yanında olduğunu gösterdi.
3 yıllık belediye ve belediye şirketlerini kapsayan toplu iş sözleşmesi, Tepe Sosyal Tesisleri’nde, Menemen Belediye Başkan Vekil Aydın Pehlivan ve Belediye İş Sendikası Çevre Belediyeler Şube Başkanı Cumali Akay arasında imzalandı.  Törene, belediye meclis üyeleri, sendika temsilcileri ve belediye personeli katıldı.
Akşam yemeği sanatçı Yılmaz Demirtaş’ın birbirinden güzel şarkıları ile başladı. Ardından ilk sözü alan Belediye İş Sendikası Çevre Belediyeler Şube Başkanı Cumali Akay, “Bugün burada çalışanımızın toplu iş sözleşmesi için bulunuyoruz. Dolayısıyla burada karşılıklı bir helalleşme ve hak-hukuk söz konusu. Belediye Başkan Vekilimiz Aydın Pehlivan, göreve geldiğinde ‘Emeğin, emekçinin her zaman yanında olacağını ve alın teri ile çalışan hiçbir arkadaşımızı işinden etmeyeceğini söylemişti. Bunu bugün bir kez daha kanıtladı. Bu konuda sendikamız adına Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Yaptığımız bu iş sözleşmesinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.
‘GÜVEN VERDİK’
Daha sonra belediye personelinin büyük alkışı ile kürsüye gelen Başkan Vekili Pehlivan, “Göreve başladığım ilk günden bugüne kadar işçimizin alın teri kurumadan emeğinin karşılığını vermeye her zaman özen gösterdim. Biliyorsunuz ki, göreve gelir gelmez yaptığımız ilk icraat, belediye personelimizin birikmiş 22 milyon liraya varan maaş ve ikramiye alacaklarını ödemek oldu. Hamdolsun geçmiş yıllara dair bir borcumuz kalmadı. Söz verdiğimiz gibi hiçbir arkadaşımızı işten çıkarmadık. İşini layıkıyla yapan her mesai arkadaşımın başımızın üstünde yeri var. Düne kadar gününde ödenemeyen maaşlarınız, artık her ayın 15’inde hesaplarınıza geçiyor. Ayrıca daha önce bayram ikramiyesi almayan META-SU ve MENAŞ şirket çalışanlarımıza da Ramazan ve Kurban Bayramlarında 1000’er lira ikramiye yatırdık” dedi.
Sendika şartları hakkında da müjdeler veren Pehlivan, “Sendika görüşmelerimiz belki biraz uzun sürdü ancak sonunda emekçilerimizi memnun edecek bir aşamada uzlaşıldı. Hayırlı uğurlu olsun.
Sözleşmemiz gereği, tüm belediye personelimizin almakta oldukları aylıklarına 2 bin 250 lira zam yaptık. İkramiyelerle birlikte en az ücret alan belediye işçimiz 9 bin lira civarında bir ücret almış olacak.
META-SU ve MENAŞ’ta asgari ücret düzeyinde 2 bin 825 lira 77 kuruş maaş alan bir personelimiz yapılan toplu sözleşme sonrası maaşı 5 bin liraya ulaştı. Ayrıca META-SU ve MENAŞ’ta görev yapan saha personelimize yılda 60 yevmiye ikramiye verdik. Bu ikramiyelerle belediyemizin en düşük işçi maaşı 6 bin TL oldu.
Bunlara ek olarak; Park Bahçeler, Toptan Çözüm, Hayvan Bakımevi, Temizlik İşleri, Şantiye gibi sahada çalışan Belediye personeli ile META-SU ve MENAŞ personelimize de 250’şer lira daha veriyoruz. Spor biriminde görev yapan ancak antrenör belgeleri olmayan personelimize de kurs ücreti ödenmesine karar verdik” diye konuştu.
İşçi personelin her zaman yanında olduğunu ifade eden Pehlivan, “Arkadaşlar, belki aranızda bilmeyenler vardır. 1999 yılında ben de sizler gibi Menemen Belediyesi’nde işçi olarak çalışmaya başladım. Allah rahmet etsin, İlhami Gürsoy’un ardından Menemen Belediye Başkanı seçilen Tahir Şahin beni haksız yere işten çıkardı. Düğünüme 3,5 ay kala işsiz bırakıldım. Bu yüzden işten çıkarılmanın ne demek olduğunu gayet iyi biliyorum. Lafa gelince emek, emekçi diyenlerin icraata gelince nasıl acımasızca işçi kıyımı yaptıklarını gayet iyi biliyoruz. Onların emekten de emekçiden de anladıkları tek şey hamaset. Bu yüzden hep sizin ve emeğinizin üzerinden siyaset yapıyorlar. Biz asla söylediğimizle çelişecek bir anlayış içerisinde olmadık. Daha öncede söylediğim gibi işine ve aşına sahip çıkan, aldığı parayı anasının ak sütü gibi hak eden hiç kimsenin ekmeği ile asla oynamayacağız. Menemen Belediyesi sizler için var. Her zaman yanınızdayız” ifadelerini kullandı.
20 YILLIK PERSONELE BÜYÜK JEST
Yemek sonrası, Başkan Vekili Pehlivan, belediyede 20 yıllık personele plaket verdi. 20 yıllık emektarlara bir de müjde veren Pehlivan, “Emekleriniz benim için çok önemli. Hepinize 5’er bin lira ikramiye veriyorum” dedi.
İmzalanan sözleşmenin ardından belediye personeli Başkan Pehlivan’ı omuzlara aldı. Daha sonra Başkan Pehlivan ve çalışma arkadaşları zeybek oynadı.
Sanatçı Yılmaz Demirtaş’ın seslendirdiği türkülere halaylarla eşlik eden Belediye emekçileri, gecenin sonunda Başkan Pehlivan ile hatıra fotoğrafı çekildi.