TÜGVA Aliağa’dan Ermenistan’a Tepki Azerbaycan’a Destek

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Aliağa İlçe Temsilciliği, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına saldırısını protesto edip Azerbaycan'a destek için basın açıklaması yaptı. TÜGVA Aliağa Temsilciliği Üyeleri, Cuma namazı çıkışında Aliağa Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelerek Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına yaptığı işgalleri kınadıklarını ve Azerbaycan’ın yanında olduklarını bildirdiler.

Özgürses Gazetesi
01:12 -
Abone ol
TÜGVA Aliağa’dan Ermenistan’a Tepki Azerbaycan’a Destek

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Aliağa İlçe Temsilciliği, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına saldırısını protesto edip Azerbaycan’a destek için basın açıklaması yaptı.

TÜGVA Aliağa Temsilciliği Üyeleri, Cuma namazı çıkışında Aliağa Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelerek Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yaptığı işgalleri kınadıklarını ve Azerbaycan’ın yanında olduklarını bildirdiler. Kamuoyuna yapılan açıklamada grup adına konuşmayı TÜGVA Aliağa Temsilcisi Muhammet Keskin yaptı.

TÜGVA Aliağa Temsilcisi Muhammet Keskin: “Ermenistan Sivil Katliamına İmza Atmaktadır”

Karabağ bölgesinin işgalinden bu yana bölgede Ermenistan devletinin yapmış olduğu soykırımların, baskı ve zulümlerin uzun yıllardır süregelen bir insanlık dramına neden olduğunu belirten Keskin, “Üstelik daha önceki ve özellikle geçtiğimiz günlerde yaşanan saldırılar Yukarı Karabağ hattında değil, doğrudan iki devlet arasındaki sınırlarda ve ağır silahlarla yapılmıştır. 7 Eylül Pazar günü, sabah saatlerinde Ermenistan’ın başlattığı geniş çaplı saldırılar sonucunda aynı aileden 5 kişi şehit olmuş ve bu 5 kişiden 2’sinin henüz ilkokul öğrencisi olmaları bizleri derinden yaralamıştır. Aynı şekilde Ermenistan ordusu, sivillerin yaşadığı birçok köy ve kenti bombalayarak adeta bir sivil katliamına imza atmaktadır. Kardeş ülke Azerbaycan ise aksine sivillerin yaşadığı köyleri ve kentleri bütün gücü ve imkanlarıyla korumaktadır. Bu durum, olayın herhangi bir sınır ihlali ve çatışması değil, doğrudan Azerbaycan’a yönelik bilinçli bir taarruz olduğunu göstermektedir. Hiç şüphesiz bu saldırı, Ermenistan’ın çapını aşan bir hadisedir. Amaç saldırgan ve zalimane bir yaklaşımla hem Yukarı Karabağ sorununun çözümüyle ilgili süreci tıkamak hem de bölgede yeni çatışma alanları ortaya çıkarmaktır” dedi.

“Karabağ Azerbaycan’dır, Azerbaycan Türkiye’dir!”

Ermenistan’ın alçakça saldırıları karşısında uluslararası toplum ve kuruluşların gerekli tepkiyi ortaya koymadıklarının altını da çizen Keskin, şöyle devam etti: “Minsk 3’lüsü denilen, ABD, Rusya ve Fransa yaklaşık 30 yıldır bu sorunu çözmemiş, Azerbaycan Türk’ü soydaşlarımızın, Müslüman kardeşlerimizin katledilmesine göz yummuş, dolaylı yoldan da çeşitli lojistik ve mühimmat desteklerinde bulunmuşlardır. Adeta bu sorunu çözmemek için de ellerinden geleni yapmışlardır. İşgal edilen topraklarda kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın topraklarıdır. Yaşanan bu zulüm sebebiyle 1 milyona yakın insan kendi topraklarından uzak yaşamaktadır. “Artık hesap vakti geldi” diyen Azerbaycan, kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda kalmıştır. Türkiye ve Azerbaycan olarak aramızda yıllardır süregelen kadim bir dostluk ve kardeşlik hukuku söz konusudur. Türkiye ve Azerbaycan hükümetleri hem siyasi arenada hem de toplum nezdinde dostluk ve kardeşliklerini fiilen ortaya koymuş, her türlü şart altında, hiçbir dünyevi menfaate dayanmaksızın dile getirmişlerdir. Biz, Türkiye Gençlik Vakfı Aliağa İlçe Temsilciliği olarak Ermenistan devletinin yaptığı kabul edilemez ve hadsiz tahrikkarlığa ve yıllardır süregelen bu acımasız zulümlerin karşısında duruyor ve kınıyoruz. Ve aynı şekilde Azerbaycan devletinin ve halkının yanında olduğumuzu bütün dünyaya bildiriyoruz. Biz kardeşiz ve kıyamete kadar birbirimize sahip çıkmak için varız. Bu kardeşlik bağımızla birlikte bugün de Azerbaycan’ın tam yanındayız. Her koşulda, her dönemde, her türlü zorlukta kalplerimiz ve milletimiz birdir. Her koşulda, her dönemde, her türlü zorluk ve zulümkarlığın altında kalplerimiz ve milletimiz birdir. 2 devlet olsak da Türkiye ve Azerbaycan tek bir millettir. Türkiye Gençlik Vakfı Aliağa İlçe Temsilciliği olarak bizler dualarımızla ve bu gün burada bir araya gelerek kardeş ve dost ülke Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Şehit olan kardeşlerimizin makamları ali  olsun ve şu anda, cephede gazada olan kardeşlerimizin de gazaları mübarek olsun diyoruz. Karabağ Azerbaycan’dır, Azerbaycan Türkiye’dir!”