Deprem bölgesine su sağlamak için kesintisiz mesai

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, 6 Şubat depremlerinin içme suyu altyapısına büyük hasar verdiği şehirlerin su idareleriyle birlikte bölgeye su ulaştırmak için çalışıyor. İZSU bölgedeki çalışmalar için ekip...

Özgürses Gazetesi
07:42 -
Abone ol
Deprem bölgesine su sağlamak için kesintisiz mesai

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, 6 Şubat depremlerinin içme suyu altyapısına büyük hasar verdiği şehirlerin su idareleriyle birlikte bölgeye su ulaştırmak için çalışıyor. İZSU bölgedeki çalışmalar için ekip, ekipman ve malzeme desteği sağlıyor.

11 ili etkileyen depremlerin ardından tüm birimlerini seferber eden İZSU Genel Müdürlüğü, bölgedeki çalışmalarda aktif rol almaya devam ediyor. İlk günden arama kurtarma, enkaz kaldırma ve bölgeye ulaşan yardımların dağıtımı için destek veren İZSU ekipleri, Arsuz’da kurulan İZSU şantiyesinde Hatay’ın altyapısında oluşan sorunların giderilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Şu anda bölgede 28 personel ve 14 araç kesintisiz hizmete devam ediyor.
İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, depremin içme suyu altyapısına büyük hasar verdiğini belirterek, “İlk günden itibaren afet bölgesine sevk ettiğimiz ekipler hatları yeniden ayağa kaldırmak, pompa istasyonlarını devreye almak, kaçakları önlemek ve içilebilir su temin etmek için bölgedeki su idareleriyle birlikte var gücüyle çalışıyor. Bir yandan da çadır kentler ve konteyner kentlerin altyapısını oluşturuyor. Başkanımız Tunç Soyer’in öncülüğünde bölgede hayat yeniden düzene girene kadar çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Su sorununu çözmek için tüm imkanlar seferber edildi
İZSU ekipleri, bugüne kadar deprem bölgesinde yaşanan su sorununu çözmek için Hatay’da 200’ün üzerinde personel ve iş makinesi, su tankerleri, kanal temizleme araçları, vidanjörlerden oluşan 72 araç ile kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdi. Şebeke hatlarında oluşan arızalar onarılarak yıkılan ve hasar alan binalardaki su kaçaklarının önüne geçildi.
Çalışmalar kapsamında; Antakya’da kurulan Sahra Hastanesi’nin tüm altyapı ihtiyacı karşılandı, İskenderun’un tüm bölgelerinde yaşanan su arızalarına müdahale edildi, çalışan tüm pompa istasyonu ve depolarda bulunan klorlama sistem arızaları tespit edilerek giderildi ve sistemler tekrar devreye alındı, klorlama ihtiyacı olan pompa istasyonlarına yeni cihaz montajları yapılarak şebeke üzerindeki farklı noktalardan klor kontrolleri yapıldı, şebeke suyuna kanalizasyon suyu karışıp karışmadığının kontrolleri yapıldı, şehir şebekesine temiz su verilmesi sağlandı.