CHP ALİAĞA’DAN İKİNCİ KADIN ADAY ADAYI

2014 Yerel Seçimleri'nde CHP'den Aliağa Belediye Başkan aday adayı olan Hayal Han, 7 Haziran Genel Seçimleri için aday adaylığını açıkladı. Daha önce adaylığını açıklayıp geri çeken Han, partinin ön seçim kararı alması ile fikrini tekrar değiştirerek CHP'den milletvekili aday adayı oldu.

Özgürses Gazetesi
09:33 -
CHP ALİAĞA’DAN İKİNCİ KADIN ADAY ADAYI

2014 Yerel Seçimleri’nde CHP’den Aliağa Belediye Başkan aday adayı olan Hayal Han, 7 Haziran Genel Seçimleri için aday adaylığını açıkladı.
Daha önce adaylığını açıklayıp geri çeken Han, partinin ön seçim kararı alması ile fikrini tekrar değiştirerek CHP’den milletvekili aday adayı oldu.
CHP Aliağa İlçe binasında yaptığı adaylık açıklamasına pek çok partilinin yanı sıra CHP 2. bölge aday adaylarının da katılarak destek verirken, toplantının en dikkat çekici ismi, Hayal Han’a destek vermek üzere orada bulunan 2014 yerel seçimleri CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Barış Eroğlu oldu.

 

EROĞLU “BEDEL ÖDEDİK, ÖDÜYORUZ…”
Eroğlu, yerel seçim döneminde Hayal Han’ın verdiği desteğe dikkat çekerek, o dönemin bedelini maddi manevi herkesin ödediğini, artık ders çıkarmak gerektiğini ve yerel seçimlerde yapılan yanlışların yapılmaması gerektiğine vurgu yaptı. Eroğlu, maddi manevi elinden gelenin fazlasını yaparak Hayal Han’ın seçilmesi için her alanda çalışmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.
Eroğlu’nun sözlerinin ardından duygulanan Hayal Han gözyaşlarına engel olamadı. Hayal Han, geçtiğimiz gün vefat eden Yaşar Kemal’i anarak başladığı konuşmasında “Partimiz uzun bir aradan sonra, 2015 genel seçimlerinde ön seçimle aday belirleme kararı aldı. Bu yöntemi en başından beri savunan biri olarak, parti içi demokrasinin yeşereceğini düşüncesiyle çok çok memnun oldum. Zira halkın onayını almayan bir aday belirleme süreci yaşansaydı, ben kesinlikle aday olmayacaktım.” dedi.
Hayal Han, halkın kazanımı olan laik ve demokratik cumhuriyet değerlerini yok etmek için her şeyi yapan AKP iktidarı dönemini Hitler Almanyası’na benzeterek 13 yıllık AKP iktidarının özellikle kadını hedef aldığını ifade etti.
Cumhuriyeti yerle bir ederek kendi dikta yönetimini kurmaya çalışan iktidara karşı halkın iktidarı olan CHP iktidarının tesis edilmesi gerektiğini söyleyen Hayal Han, halkın iktidarında halkın vekili olmak amacıyla aday adayı olduğunu belirtti.

 

ÖN SEÇİM NASIL OLACAK?

Hayal Han’ın açıklamasının ardından, ön seçimde nasıl oy kullanılacağı ile ilgili partililer bilgilendirildi. Buna göre, partililer, listelerde en fazla on, en az beş adayı işaretleyerek oy kullanacaklar. Bunun dışında kullanılan, daha az veya daha fazla adayın işaretlendiği oy pusulaları geçersiz sayılacak.