FOÇA YERYÜZÜ PAZARI, DÜNYA BİRİNCİLİĞİ SEVİNCİNİ FOÇALILARLA PAYLAŞTI

Foça Yeryüzü Pazarı, Dünya Birinciliğini Kutladı Uluslararası Slow Food Örgütü tarafından İtalya’da düzenlenen “Salone del Gusto” çerçevesinde gerçekleştirilen Yeryüzü Pazarları Yarışması’nda Dünya 1.’si olan Foça Yeryüzü Pazarı, sevincini Foçalılarla paylaştı.

Özgürses Gazetesi
01:21 -
FOÇA YERYÜZÜ PAZARI, DÜNYA BİRİNCİLİĞİ SEVİNCİNİ FOÇALILARLA PAYLAŞTI

Foça Yeryüzü Pazarı, Dünya Birinciliğini Kutladı

Uluslararası Slow Food Örgütü tarafından İtalya’da düzenlenen “Salone del Gusto” çerçevesinde gerçekleştirilen Yeryüzü Pazarları Yarışması’nda Dünya 1.’si olan Foça Yeryüzü Pazarı, sevincini Foçalılarla paylaştı.

Bu amaçla, 2 Kasım Pazar günü, Marsilya Meydanı’nda açılan Foça Yeryüzü Pazarı’nda, titizlikle bir kahvaltı sofrası hazırlandı. Kutlamalara; Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Zorlu, Amfibi Grup Görev Komutanı Tuğamiral Sinan Azmi Tosun, Belediye Meclisi Üyeleri, Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin, CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer eşleri ile birlikte katıldılar. Foçalılar da bu kutlamayı paylaştılar.

Katılımcılar, Foça Zeytindalı Birliği Convivium lideri Gül Girişmen, Foça Zeytindalı Çalışma Grubu Üyeleri ve Foça Yeryüzü Pazarı üreticilerini, Foça adına kazandıkları bu değerli başarıdan ötürü kutladılar.

Foça Zeytindalı Birliği Convivium lideri Gül Girişmen, “İtalya’da, 220.000 kişinin ziyaret ettiği Salone del Gusto gıda fuarında, Foça’yı ve ülkemizi başarıyla temsil ettik. Foça Yeryüzü Pazarı’nda, iyi işler yaptık. Üreticilerimizle birlikte, Foça Belediyesi’nin büyük destekleri ile başarılı çalışmalar gerçekleştirdik. İtalya’ya, çekme makarna, koruk ekşisi ve erik turşusu ürünlerimizi götürdük. Bu ürünler, testlerden geçerek kabul gördüler. Uluslararası Slow Food Örgütü’nün “Ark Of Taste” kaybolmaya yüz tutmuş ürünler listesine, Foça Karası ve çekme makarna ile girdik. Bundan sonra bu listeye, Foça Tarhanası ve yine Foça’ya özgü karabaş otu, püren, menengiç (üzümle birlikte yapılan bir çeşit tatlı) ile afgus’u (bakla çeşidi) dahil etmek amacıyla çalışmalar yapacağız. Slow Food’un “iyi,temiz,adil gıda” temel ilkeleri çerçevesinde, insanın iyi gıdaya hakkı olduğuna inandık. Dünya 1.’liği ünvanı kazanmamız, bizleri yeni güzel işlere imza atmamız için teşvik etti.

Yeryüzü Pazarımız, her Pazar günü, Marsilya Meydanı’nda kuruluyor. Üreticilerimiz, kendi tarla ve bahçelerinde en sağlıklı biçimde ürettiklerini, stantlarında türetimcilerimize, vatandaşlarımıza sunuyorlar. Tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.

 “İnternazionale Salone Del Gusto, Terra Madre”

Salone del Gusto, iki yılda bir yapılan ve Terra Madre ile paralel yürütülen, dünyanın 150’den fazla ülkesinden yöresel ürünlerin sergilendiği şenlikli bir gıda fuarıdır. Dünyanın tüm kıtalarından farklı gıdaların, küçük üreticilerin ve çiftçilerinin bir araya geldiği gıda fuarı “iyi, temiz, adil” esaslarını benimser. Bu buluşma, sadece mükemmel lezzeti değil, aynı zamanda çevre değerlerinin sürdürülebilirliğini ve sosyal adaleti ifade eder.

Uluslararası Slow Food Örgütü, Earth Market (Yeryüzü Pazarı) ağının, Türkiye’deki tek temsilcisi olan Foça Yeryüzü Pazarı, 23-27 Ekim tarihlerinde, İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen Salone del Gusto çerçevesinde düzenlenen Yeryüzü Pazarları Yarışması’nda 39 pazar içinde birinci seçilmişti. Slowfood Foça Zeytindalı Birliği tarafından oluşturulan Foça Yeryüzü Pazarı’nın seçilme nedeni olarak; pazarın öncelikle kadın üreticilerin yoğun olduğu bir pazar olması, küçük ölçekli bir uygulama olmasından ötürü kolay uygulanabilir model oluşturması ve doğal tarımın ve atalık tohumların öne çıkarılması olarak açıklanmıştı. Foça Zeytindalı Convivium lideri Gül Girişmen, Earth Market projesinin yaratıcısı “Gigi Frassantino” adına ithaf edilen yarışmanın ödülünü Michele Rumiz’den almıştı.