Okul Müdürleri ve Öğretmenler İçin Yaşam Boyu İlk Yardım

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen, öğrenci ve velilerde ilk yardım bilincinin geliştirilmesi, yaralanma ve sakatlanmaların azaltılması amacıyla başlatılan "Çocuklarımız İlk Yardımla Daha Güvende" projesi İzmir’de tüm h...

Özgürses Gazetesi
03:52 -
Abone ol
Okul Müdürleri ve Öğretmenler İçin Yaşam Boyu İlk Yardım

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen, öğrenci ve velilerde ilk yardım bilincinin geliştirilmesi, yaralanma ve sakatlanmaların azaltılması amacıyla başlatılan “Çocuklarımız İlk Yardımla Daha Güvende” projesi İzmir’de tüm hızıyla devam ediyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu kapsamda öğretmen ve okul yöneticilerine yönelik “İlk Yardım Eğitimi” kurslarının yanı sıra öğrenci ve velilere yönelik farkındalık eğitimleri yapılıyor. İzmir’de görev yapan tüm öğretmenlere ilk yardım eğitimleri verilerek öğrencilerin ve çevrenin güvenli hâle getirilmesi hedefleniyor. Ayrıca öğrencilere ve velilere yönelik eğitimlerle toplumda ilk yardım farkındalığının artırılması amaçlanıyor.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurslara yoğun ilgi yaz döneminde de devam ediyor. Gönüllü öğretmenler ve eğitim yöneticileri, yeni dönemde okullarında daha güvenli bir ortamda öğrencilerini karşılamak için çalışıyor. Bu kapsamda bugüne kadar 10.000 öğretmene, 300.000 öğrenciye, 4000 veliye ulaşıldı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurslar kapsamında ayrıca müdürlük personeli, okullarda yemekhane personeli ve aşçıları, okul hemşireleri, AFAD gönüllüleri, servis şoförleri,  memurlar, okul hizmetlileri de eğitim alıyor.

Yaşam boyu ilk yardım

Geleceğin teminatı olan çocukların sağlıklı eğitim ortamlarında yetiştirilmesi, öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra okul paydaşlarında koruyucu, önleyici ve acil müdahale gerektiren kazalar ve ani hastalık durumunda, tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilk yardım uygulamaları hakkında farkındalık ve duyarlılık oluşturulması için düzenlenen kurs ve eğitimlerle öğretmen ve eğitim yöneticileri yeni döneme güçlü bir şekilde hazırlanıyor. Sağlık alan öğretmeni ve aynı zamanda ilk yardım eğitmeni olan Ayşen Dayı, ilk yardım müdahalelerinin okullarda öğretmenler ve eğitim yöneticileri tarafından doğru bir şekilde yapılmasının önemine değinerek ilk yardım bilgi ve uygulama becerilerine sahip olmanın hayati önem taşıdığını belirtiyor.

 

Eğitmen Özlem Polat, kursta edinilen bilgilerin hayatın her alanında kullanılabileceğini dile getiriyor. Örneğin toplu taşımayı kullanan bir öğretmenimiz otobüste fenalaşan bir kişiye eğitimde öğrendiği ilkyardım uygulamalarını büyük bir ciddiyetle uygulamıştır.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Hülya Demirhan ise sıcak yaz günlerinde öğrencilerine daha sağlıklı ortam hazırlayabilmek için eğitimlere yoğun ilgi gösteren eğitim yöneticilerinin ve öğretmenlerin katılımının memnuniyet verici olduğunu belirtiyor.