Türkiye’nin su kalitesi onlara emanet

3 Ağustos 2017
Türkiye’nin su kalitesi onlara emanet

 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki tek faal fosforlu pestisit (kalıntı) analiz laboratuvarına sahip olan DSİ (İzmir) 2. Bölge Müdürlüğü’ne Türkiye’nin dört yanındannumune geliyor. Her gün ortalama 100 su örneğinde ilaç ve kimyasal madde kalıntıları arayan uzmanlar; son iki ayda 3000 numunede yaklaşık 450 bin parametreye baktı

2011 yılından bu yana sudaki ağır metal analizlerini bünyesinde kurduğu özel laboratuvarda yapan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü haziran ayı başından bu yana suda pestisit ( kalıntı) analizleri yapıyor. DSİ bünyesindeki tek faal fosforlu pestisit analiz laboratuvarı olan tesise Türkiye’nin dört yanından numune geliyor.

“2 ayda 3000 su numunesi incelendi”

Su örneklerinde zirai ilaç; böcek ilacı ve kimyasal madde kalıntıları arayan uzmanlar tek numunede yaklaşık 150 parametreye bakıyor. Bir örneğin incelemesi 13 dakika sürerken laboratuvarda son iki ayda 3000 su numunesine bakıldı. 450.000’in üstünde test yapıldı.

Her gün ortalama 100 su örneğinde inceleme yapılan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Kalite Kontrol ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü tesislerinden çıkan sonuçlar DSİ veri tabanına işleniyor. Türkiye’nin su politikası ve yatırım programları o veriler ışığında şekilleniyor.

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Laboratuvarları bünyesinde ayrıca klorlu pestisit (kalıntı) testi de yapılabiliyor.

 

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.