Foça Emniyetinden Uyarı!..

Foça İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri son günlerde artan dolandırıcılık şikayetleri üzerine bastırdığı broşürlerle vatandaşları bilgilendiriyor. Resmi Daireler , kurum ve kuruluşlarda vatandaş bilgilendiriliyor,Foça'da camilerde cuma hutbesi bu konuyuda işleyecek.

Özgürses Gazetesi
09:28 -
Abone ol
Foça Emniyetinden Uyarı!..

Foça İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri son günlerde artan dolandırıcılık şikayetleri üzerine bastırdığı broşürlerle vatandaşları bilgilendiriyor.

Resmi Daireler , kurum ve kuruluşlarda vatandaş bilgilendiriliyor,Foça’da camilerde cuma hutbesi bu konuyuda işleyecek.

Foça İlçe Emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada “Foça İlçesinde İletişim Yoluyla Dolandırıcılık olayları ile ilgili olarak son zamanlarda “adınız veya banka hesabınız FETÖ/PDY Terör Örgütüne karıştı” diyerek özellikle 60 yaş üstü vatandaşların duyguları sömürülerek ve korkutularak dolandırıldıkları görülmektedir.

Bu sebeplerden dolayı İlçemizin yaşlı nüfusunun fazla olması nedeniyle 2016 Nisan ayında Foça İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli tarafından oynanan “İletişim Yoluyla Dolandırıcılık” konulu tiyatro gösterileri Foça halkına sunularak bilinçlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, ara ara Foça belediyesinin umumi hoparlörden vatandaşlar bu hususta uyarılmıştır. Son üç yıl verileri baz alındığında 2015 yılı içerisinde toplamda 16, 2016 yılı içerisinde 10, 2017 yılı içerisinde 4 olayın gerçekleştiği ve bu olaylarda yaklaşık 173.000 Tl. paranın mağdurlar tarafından dolandırıcılara verildiği tespit edilmiştir. İstatistiksel veriler incelendiğinde yapılan bu faaliyetlerin etkisini gösterdiği görülmektedir.

 

Yine bu kapsamda Foça İlçe Emniyet Müdürlüğünce hazırlanan  “ Dikkat….! Sizleri telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp ADINIZ VEYA BANKA HESABINIZ FETÖ/PDY TERÖR ÖRGÜTÜNE KARIŞTI diyerek sizden para/altın/kontör isteyenlere İNANMAYIN…!  Bu veya buna benzer durumlarda 155 Polis İmdat Hattını Arayın” şeklindeki el broşürlerinin İletişim yoluyla dolandırıcılık suçu ile etkin mücadele edilebilmesi, suçun önüne geçilmesi ve toplumdaki farkındalığın arttırılması amacıyla  Foça ilçesinde ikamet eden 60 yaş üstü vatandaşlara dağıtımı yapılmaktadır. “ dendi.