İzmir Dayanışması “Ramazan sofralarında iftar bereketi”yle büyüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Ramazan sofralarında iftar bereketi”ni büyütmek için 600 bin kişilik iftar yemeği ve 40 bin haneye gıda paketi dağıtacak. Büyükşehir Belediyesi 68 bin haneye de toplam 20,4 milyon lira nakit desteğinde bul...

Özgürses Gazetesi
10:27 -
Abone ol
İzmir Dayanışması “Ramazan sofralarında iftar bereketi”yle büyüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Ramazan sofralarında iftar bereketi”ni büyütmek için 600 bin kişilik iftar yemeği ve 40 bin haneye gıda paketi dağıtacak. Büyükşehir Belediyesi 68 bin haneye de toplam 20,4 milyon lira nakit desteğinde bulunacak. Yurttaşlar ise Halkın Bakkalı web sitesi üzerinden 35 liralık yemek ile iftar bereketini büyüterek Ramazan sofralarına destek olabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “sosyal belediyecilik” anlayışı doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi giderek ağırlaşan yaşam koşullarına karşı bu Ramazan ayında da iftar bereketini büyütüyor. Büyükşehir Belediyesi Ramazan’da 600 bin kişilik iftar yemeği, 40 bin haneye gıda paketi dağıtacak ve 68 bin haneye hane başına 300’er lira olmak üzere toplam 20 milyon 400 bin lira nakit desteğinde bulunulacak. İftar bereketini büyüterek Ramazan sofralarına destek olmak isteyen yurttaşlar ise Halkın Bakkalı web sitesi üzerinden 35 liralık iftar yemeği satın alabilecek. Satın alınan paketler İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

“Dayanışmayı birlikte çoğaltalım”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Tarih yazan İzmir Dayanışmamızı bir adım daha ileri taşıyoruz. Giderek ağırlaşan yaşam koşulları nedeniyle temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan binlerce insanımızla Ramazan sofralarımızı paylaşıyor, iftar bereketini büyütüyoruz” dedi.

2 Nisan’da Konak Meydanı’nda başlıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayında kentin merkez ilçeleriyle beraber Bergama’dan Menderes’e Torbalı’dan Foça’ya kadar civar ilçeler de dâhil olmak üzere parklara kuracağı iftar noktalarında, kentin 10 farklı noktasında bulunan Bizİzmir Dayanışma Noktaları’nda ve mobil ikram araçlarıyla iftar yemeği dağıtacak.
Ramazan ayının ilk günü Konak Meydanı’nda 3 bin kişilik iftar yemeği verilecek. Buca’daki Adile Naşit Parkı ve Göksu Parkı, Konak’taki Çaldıran Parkı ve Lale Parkı, Karabağlar’daki Peker Parkı, Serintepe Parkı, Bayraklı’daki Gümüşpala kapalı pazar yeri yanı olmak üzere 7 noktada birer gün bin 500’er kişilik olmak üzere iftar yemeği verilecek ve çocuklar için Ramazan eğlencesi yapılacak.

Depremzedeler ve üniversite öğrencileri unutulmadı
Depremde evleri hasar görmüş ve Bayraklı’daki geçici konteyner alanında barınan vatandaşlar için haftada bir gün olmak üzere Ramazan ayı boyunca 4 bin kişilik iftar yemeği verilecek.
Üniversite öğrencileri için Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Tarık Akan Gençlik Merkezi önü, Ege Üniversitesi Metro İstasyonu çıkışı, Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde günlük 3 bin kişilik olmak üzere toplam 90 bin kişilik iftar yemeği desteği sağlanacak. İftar saatinde evlerine yetişemeyecek yurttaşlar için Üçyol Metro, Halkapınar Metro ve Konak Metro istasyonlarında toplamda 30 bin adet kumanya dağıtılacak.

Kapı kapı teslim edilecek
Konak, Karabağlar, Buca, Gaziemir, Bornova, Bayraklı, Çiğli, Karşıyaka, Balçova, Narlıdere ve Güzelbahçe’de yaklaşık 350 mahallede ise 159 bin kişilik iftar yemeği ihtiyaç sahibi yurttaşların kapılarına teslim edilecek.

İftar yemeği paketinde ne var?
İftar yemeği paketlerinde çorba, ana yemek, yardımcı yemek, tatlı, iki adet roll ekmek ve 200 ml ayran yer alıyor.