TÜİK KANSER KAYNAKLI ÖLÜMLERİN ORANLARINI AÇIKLADI

2 Nisan 2016
TÜİK KANSER KAYNAKLI ÖLÜMLERİN ORANLARINI AÇIKLADI

 

TÜİK KANSER KAYNAKLI ÖLÜMLERİN ORANLARINI AÇIKLADI

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) açıkladığı verilere göre Türkiye’de 65 yaş altı ölümlerinyüzde 29’u kanserden kaynaklanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre 2015 yılında nedeni tespit edilen 329 bin 429 ölümden  yüzde 29’unu 65 yaş altı kanser hastaları oluşturdu. 65 yaş ve üstü ölümlerde ise kanserin oranı  yüzde16 ile ikinci sıraya geriledi. Bu yaş grubunun   yüzde46’sında dolaşım sistemi sorunlarından kaynaklı ölümlerin gerçekleştiği belirtildi.

AB ÜLKELERİNDE KANSER NEDENLİ ÖLÜM ORANLARI  YÜZDE20’LERDE

Avrupa Birliği’nin (AB) güncel verisi olan 2013 yıl sonuçlarının verilerine göre, Avrupa’daki her 4 ölümden biri kanserden kaynaklanıyor. Kanser nedenli ölümlerin oranları; İtalya ve İngiltere’de  yüzde28, İspanya ve Fransa’da  yüzde 27 ile üst sıralarda iken Bulgaristan’da yüzde 17, Romanya’da yüzde 20 ve Finlandiya’da yüzde 23 ile alt sıralarda yer alıyor. Türkiye’de ise bu oran 2013 yılında yüzde21, 2015 yılında iseyüzde 20’yi gösteriyor.

Yaş kriteri göz önüne alındığında AB’deki 65 yaş altı ölümlerin yüzde37’sinin 65 yaş ve üstü ölümlerin ise yüzde 23’ünün kanserden kaynaklandığıgörülüyor.

Ülkelerin 65 yaş altı kanserden ölüm oranları incelendiğinde, İtalya’nın yüzde46, İspanya’nın yüzde 45, Yunanistan ile Portekiz’inyüzde 40 ile üst sıralarda; Finlandiya’nın yüzde28, Bulgaristan’ın yüzde 29 ve Türkiye’nin ise 2013 ve 2015 yıllarında yüzde 29 ile alt sıralarda yer aldığı görülüyor.

 

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.