Selçuk’un tarihi bu yapıda

Üzerinde Selçuk’un tarihi figürlerinin bulunduğu Amerikalı iki heykeltıraş tarafından yapılan heykel, Selçuk otogar önündeki yeşil alana inşa edildi. Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Dr.

Özgürses Gazetesi
10:29 -
Selçuk’un tarihi bu yapıda

Üzerinde Selçuk’un tarihi figürlerinin bulunduğu Amerikalı iki heykeltıraş tarafından yapılan heykel, Selçuk otogar önündeki yeşil alana inşa edildi. Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Bülent Cinel, Selçuk’taki geleneksel mimariyi günümüze taşıyacak resimlerle süslenen ve 2008 yılında projelendirilen yapının ilçede şimdiden merak ve heyecan uyandırdığını söyledi. Yapının Şubat ayı içerisinde düzenlenecek törenle açılışı gerçekleştirilecek.

 

3 yıllık çalışmanın ürünü

 

Selçuk’un tarihi değerlerine yaklaşık 60 yıldır verdiği emeklerle bilinen Quatman ailesi tarafından tasarlanan tarihi yapı, Efes Vakfı ve Selçuk Belediyesi’nin desteği ile parçaları birleştirilerek yapımı tamamlandı. Amerikalı Heykeltıraş DawiedLepo ve kardeşi Robert Lepo’nun 3 yıldır üzerinde çalıştıkları yapı yaklaşık bir ay önce parçalara ayrılmış şekilde İzmir Limanı’na oradan da tır ile Selçuk’a getirildi.

 

Medeniyetlerin sonsuzluğu…

 

Yapının temelinden en üste doğru uzayan kaideleri hakkında bilgi veren Amerikalı Heykeltıraş DawidLepo şunları söyledi; “Yapının granitten yapılmış kaidesi doğadan geleni temsil ediyor. Kulenin fotoğrafsal bileşimi ise Selçuk’un tarihine özgü görüntüler içeriyor. Bu kısım birbirine bağlı medeniyetlerin sonsuzluğunu ortaya koyuyor. Ana yapıyı saran siyah granit şerit; uyumlu toplumun olumlu temelini sembolize ederken, şeffaf şerit kısmı; ruhani olanı temsil ediyor. İşlevsel saat ise hayatın her anının önemini temsil ediyor.”

 

Tarihi güzellikler günümüze taşınıyor

 

Amerika’da yaşayan Bill Quatman ve ailesini Selçuklu vatandaşların yakından tanıdığını ve kurduğu Efes Vakfı’nın uzun yıllar Selçuk’taki kültürel çalışmalara destek verdiğini belirten Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Bülent Cinel ise çalışmaların bununla sınırlı kalmadığını söyledi. Meryemana yolu üzerinde büyük Meryemana heykeli, St. Jean’daki restorasyon çalışmalarını da Efes Vakfı’nın gerçekleştirdiğine dikkat çeken Cinel, yaklaşık üç yıl önce iki Amerikalı heykeltıraş tarafından yapılan tarihi yapı hakkında bilgi verdi. Amerikalı Heykeltıraş DawidLepo ve kardeşi Robert Lepo tarafından ele alınan yapının ilçenin en görünür noktasına kurulduğunuve 2008 yılında projelendirildiğini belirten Cinel, şöyle konuştu; “Yapının en önemli özelliklerinden biri Selçuk’un tarihi dokusunun modern yapısıyla özleşmiş olmasıdır. Bununla birlikte kardeşliği ve dostluğu simgeliyor. Yapının üzerinde bulunan figürler ve resimler Selçuk’taki geleneksel tarihi güzellikleri günümüze taşıyor. Vatandaşlarımızın da turistlerimizin de şimdiden ilgi odağı oldu. Heykeltıraşlarımız tarafından yapımı tamamlanan bu yapının çevre düzenlemesi tamamlandıktan sonra Şubat ayı içerisinde açılışını yapacağız”.