Reklam
Reklam

UNESCO DÜNYA MİRASI YOLUNDA FİDAN KORUSU

2 Ocak 2018
UNESCO DÜNYA MİRASI YOLUNDA FİDAN KORUSU
Reklam

Bisikletçilerden doğaya 765 fidan…

Bergama ve Selçuk ilçeleri öncülüğünde düzenlenen “UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu”na katılan bisikletçiler 765 fidanlık koru oluşturdu.

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Selçuk ve Bergama ilçeleri arasında, Eylül ayında  ikincisi düzenlenen “UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu”na katılan bisikletçilerin Ege Orman Vakfı’na yaptıkları fidan bağışları ile Tire-Yeğenli ağaçlandırma sahasında 765 fidanlık koru oluştu.  “Unesco Dünya Mirası Yolunda Korusu”nun ağaçlandırma alanında yapılan fidan dikim törenine Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol ve bisikletçiler katıldı.

 

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü işbirliği ile Tire-Yeğenli ağaçlandırma sahasında oluşturulan koruluk hakkında bilgi veren Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol; “Ağaçlandırma alanında ağırlıklı olarak fıstık çamı dikiliyor. Unesco Dünya Mirası Yolunda bisiklet turu ile 765 fidan hayat buldu. Etkinliğin doğaya ve çevreye katkısı oldu. Ben katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

ÇAM FISTIĞI BÖLGE HALKINA KATKI SAĞLAYACAK

 

Bu yıl ikincisi düzenlenen UNESCO Dünya Mirası Bisiklet Turu etkinliğinde bir ilke imza atıldığını belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise;“Tüm katılan bisikletçilerin bağışları böyle bir koruluk oluşturulmasını sağladı. Umarım yıllar içinde bu koruluk bir ormana dönüşecek. Çünkü 2018 yılında da devam edecek olan organizasyonda bu geleneği sürdüreceğiz. Öte yandan burada dikilecek olan fıstık çamının değerini ve bölgede yaşayan köylüler için ekonomik değerini Bergamalı olduğumuz için yakından biliyoruz. Çok önemli bir kırsal kalkınma projesi oldu. Fıstık çamlarının meyve vermeye başlaması ile birlikte köylülerin bu bölgeye sahip çıkması da sağlanmış olacak. O nedenle Ege Orman Vakfı’na seçimi için çok teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda hem Selçuk’ta hem Bergama’da Ege Orman Vakfı ile farklı alanlarda benzeri çalışmaları yapacağız” dedi.Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı ise;“Yapılan işin önemi büyük. Bu etkinlikle Unesco Dünya Mirası Yolunda Bisiklet turu etkinliğimizi taçlandırmış olduk. Ben bu konuda hem Ege Orman Vakfımıza hem de İzmir Orman Bölge Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve etkinliğin koordinatörü Fatih Ertürkmen’e günün anısına plaket takdim etti ve fidanlar toprakla buluşturuldu.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.