BAŞDANIŞMAN “BAŞKANLIK SİSTEMİ”Nİ ANLATTI

2 Ocak 2017
BAŞDANIŞMAN “BAŞKANLIK SİSTEMİ”Nİ ANLATTI

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nin düzenlediği konferansta, “Yeni Anayasa Süreci ve Başkanlık Sistemi”ni anlattı.

Rektör Prof. Dr. Akhan’ın açılış konuşmasıyla başlayan konferansta Karatepe,  bütün anayasaların darbelerden sonra yapıldığından yola çıkarak, mevcut durumu özetledi.  Prof. Dr. Karatepe “İnsanlarımız kendi arasında iki ana gruba ayrılmıştı. Solcular ve sağcılar birbiriyle çatışıyordu. İşte bunun üzerine 12 Eylül geldi. 12 Eylülcülerin yaptığı anayasa ideolojik bir anayasaydı. Bu anayasa 30 yılda 15 kez değişti, yapılan tüm değişikliklerde de yasaklar ortadan kaldırıldı” dedi.

“Yamalı Bohçaya Döndü”

Türkiye’de siyaset yapan herkesin anayasanın değişmesi için çalıştığını belirten Prof. Dr. Karatepe, düzenlemelerin yürürlüğe girmesi halinde dörtte üçünün değişeceğini söyledi.  Prof. Dr. Karatepe, “Yamalı bohçaya döndü. Yüz maddelik yeni bir anayasa yaptık. Meclis toplandığında, yeni anayasada uzlaşamaz ise mevcudu değiştiririz dedik. Bir de 20 maddelik bir metin daha hazırladık. Mevcut sistem zaten parlamenter sistem değil.  Hazırlanan yeni metinlerde Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, başkanlık sisteminin özelliğidir.” dedi.

Mevcut parlamenter sistemin eksik yönlerini de değerlendiren Prof. Dr. Karatepe “Bizde kanun çıkarmanın hiçbir yerinde vekiller yoktur, grup başkan vekilleri hangi yönü işaret ederse, vekiller oylarını o yönde kullanır. Artık bu durum böyle olmayacak, kanun hazırlanmasına katılacaklar, komisyonlarda çalışacaklar, dosya taşıyacaklar.” şeklinde konuştu.

Başkanlık sistemi hakkında da bilgilendirmede bulunan Karatepe, şöyle konuştu:
“Başkanlık sistemi; üç eşit gücün kenarından çektiği bir üçgen. Bunda denge vardır. Bu sistemin özü; halk tarafından seçilen parlamento, halk tarafından seçilen başkana tam eşittir. Biz bunu Türkiye’de böyle yapamazdık. İster istemez ‘Türkiye’ye göre başkanlık’ dedik. Başkanı daha güçlü hale getiremezsiniz denilerek itiraz edildi. ‘Parlamento üstün olmalı’ dediler. Kararname yetkisinin hemen hepsini geri aldılar. Başkan sadece kendi kurumlarıyla ilgili kararname çıkaracak şimdi.”

“Vekil Sayısı 600’e çıkıyor”

Yapılan düzenlemede en önemli konulardan birinin de yargıyla ilgili olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karatepe, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Vekil sayısı 600’e çıkıyor. 5 yılda bir seçim yapılacak, 18 yaşını dolduran seçme ve seçilme hakkına sahip olacak.”

Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Karatepe, konferansın ardından İKÇÜ Uzaktan Eğitim Merkezinin (UZEM) açılışını gerçekleştirdi.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.