Reklam
Reklam

BARIŞ HEMEN ŞİMDİ

BARIŞ HEMEN ŞİMDİ
Reklam

Irak’ta, Filistin’de, Suriye’de, Libya’da, Mısır’da iç ve dış kaynaklı çatışmalar sonucu yaşanan savaşlar,  Ortadoğu’yu kan coğrafyasına dönüştürdü. Binlerce insanın hayatını kaybettiği çatışmalarda, adı bile konuşulamayan barış, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde karanlıkta bir mum yakmak kadar önem taşıyor.

İnsanlık en ağır acıları ve kayıpları savaşlarda yaşıyor. Binlerce insanın öldüğü Ortadoğu ülkelerinde, sağ kalma çabasındaki binlerce insan da ülkelerini terketmek zorunda kalıyor. En temel hak olan yaşam hakkı, yıllardır dünyanın seyirci kaldığı katliamlarla ihlal ediyor. Öldürmenin, işkencenin hiç bir haklı mazereti yoktur. 

Kadınların, çocukların da acımasızca katledildiği Ortadoğu’daki savaş ortamında, gazeteciler de büyük kayıplar verdi. Onlarca meslektaşımız Irak, Suriye, Mısır’da görevini yaparken öldürüldü. Son olarak Suriye’de iki yıl önce kaçırılan ABD’li gazeteci James Foley’in, eli kanlı terör örgütü IŞİD militanı tarafından kafası kesilerek  öldürülmesi, savaşın mağdurlarından gazetecileri bir kez daha hafızalara kazıdı. Irak’ta, Suriye’de bir çok meslektaşımız hale esir durumda kurtarılmayı bekliyor. 

TGS İzmir Şubesi olarak savaşlarda yaşamını yitiren tüm insanların ve  meslektaşlarımızın acısını hissediyoruz. 

Ortadoğu’da halkların kaderinin ölüm olmasına dünya artık seyirci kalmamalıdır. Türkiye de bölgesinde inanç, mezhepsel ayrımcılık ve çeşitli çıkar hesaplarıyla asla savaş politikalarının savunucusu ve hiç bir savaşın tarafı haline gelmemeli, her zaman barışın tarafı olmalıdır. Türkiye, komşusu olan ülkelerdeki savaş mağdurlarına kucak açarak insanı koşularda barınmalarını daha sağlıklı şekilde sürdürmelidir.   

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde savaş politikalarını kınıyoruz ve tüm ülkelere, devletlere, Ortadoğu’daki katliamların durdurulması için somut adım atmaları çağrısında bulunuyoruz.

TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI
İZMİR ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.