ALİAĞALILAR ÇANAKKALE RUHUNU TEKRAR YAŞAYACAK

Aliağa Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 103.Yılı ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında Çanakkale Şehitliği’ne ve Tarihi Yarımada’ya ziyaret düzenliyor.

Özgürses Gazetesi
05:03 -
Abone ol
ALİAĞALILAR ÇANAKKALE RUHUNU TEKRAR YAŞAYACAK

Aliağa Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 103.Yılı ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında Çanakkale Şehitliği’ne ve Tarihi Yarımada’ya ziyaret düzenliyor. Şehitlik ziyaretine katılmak isteyen vatandaşlar başvuru ve kayıt için Aliağa Belediyesi giriş katında hizmet veren Hilal Masa Birimine müracaat edebilir ya da 153 nolu Hilal Masa hattından bilgi alabilir.

Aliağa Belediyesi, 24 Mart Cumartesi günü ‘Aliağa’dan Çanakkale’ye, Ecdada Minnete” sloganıyla düzenleyeceği şehitlik ziyareti ile Aliağalıları büyük destanın yazıldığı topraklara götürecek. Günübirlik yapılacak ziyarette Aliağalılar büyük zaferin yaşandığı topraklarda tarihe tanıklık edecek.

Tarihe yolculuk edecek olan Aliağalılar 23 Mart Cuma gecesi saat 23.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak burada kendilerini bekleyen otobüsler ile saat 01.00’de Çanakkale’ye hareket edecek. Şehitlik ziyaretine dış mahallelerden katılacak olan vatandaşlar için ise toplanma alanına ücretsiz ulaşım imkanı sağlanacak.

Çanakkale’de gün boyu sürecek olan program çerçevesinde Aliağalılar; Kilitbahir Kaleleri, Namazgah Tabyaları, Mecidiye Tabyaları, Mecidiye Şehitliği ve Seyit Onbaşının Görev Yaptığı Top ve Anıt, Gerçek Şehit Mezarlıklarının Olduğu Şahindere Şehitliği, Zığındere Hastane Şehitliği, Seddülbahir Ertuğrul Tabyaları, Ertuğrul Koyu ve Yahya Çavuş Şehitliği, Arıburnu Anzak Koyu, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Bomba Sırtı Bölgesi, 57.Alay Şehitliği ve Kesikdere Şehitliğini ziyaret edecek. Yapılacak ziyaretlerle Çanakkale ruhunu yaşayacak Aliağa kafilesi Pazar gecesi 01.30’da Aliağa’ya dönüş yapacak.

GELENEKSEL HALE GELECEK

Şehitlik ziyaretini geleneksel hale getirmeyi amaçlayan Aliağa Belediyesi, geçtiğimiz yıl Aliağa Kent Konseyi Gençlik Meclisi işbirliği ile 161 genci şanlı Türk tarihinin yazıldığı topraklara götürmüştü. Aliağa ve çevre ilçelerden gençlerin katıldığı şehitlik ziyaretinde gençler kamp yapma fırsatı da buldu. Aliağa Belediyesi tarafından dağıtılan çadırlarda kalan gençler, o günlerin atmosferini yaşadı. İki gün süren ziyaret programında gençlere Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’da eşlik etti.