ALİAĞA LİMANLARI TÜRKİYE’NİN EN YOĞUN İKİNCİ LİMANI

-ALİAĞA LİMANLARININ YÜKSELEN GRAFİĞİ SÜRÜYOR Bünyesinde barındırdığı stratejik sektörlerle dev bir sanayi şehri konumunda olan İzmir’in Aliağa ilçesi, son dönemde liman yatırımlarıyla deniz ticaretinde de öne çıkmaya başladı. 2015 yılında 4 bin 861 gemi geldi Ege’nin dünyaya açılan kapısı olan Aliağa Nemrut Körfezi’ndebulunan TÜPRAŞ, PETKİM, EGE ÇELİK, İDÇ, POAŞ, EGE GÜBRE, HABAŞ, NEMPORT, BATIÇİM, EGE GAZ, TOTAL, ALPET ve MİLANGAZ liman işletmelerinde2015 yılında toplam 4 bin 861 gemi hareketi olurken Aliağa limanları, İzmit’ten sonra Türkiye’nin ikinci yoğun limanı oldu.

Özgürses Gazetesi
05:47 -
Abone ol
ALİAĞA LİMANLARI TÜRKİYE’NİN EN YOĞUN İKİNCİ LİMANI

-ALİAĞA LİMANLARININ YÜKSELEN GRAFİĞİ SÜRÜYOR

Bünyesinde barındırdığı stratejik sektörlerle dev bir sanayi şehri konumunda olan İzmir’in Aliağa ilçesi, son dönemde liman yatırımlarıyla deniz ticaretinde de öne çıkmaya başladı.

2015 yılında 4 bin 861 gemi geldi

Ege’nin dünyaya açılan kapısı olan Aliağa Nemrut Körfezi’ndebulunan TÜPRAŞ, PETKİM, EGE ÇELİK, İDÇ, POAŞ, EGE GÜBRE, HABAŞ, NEMPORT, BATIÇİM, EGE GAZ, TOTAL, ALPET ve MİLANGAZ liman işletmelerinde2015 yılında toplam 4 bin 861 gemi hareketi olurken Aliağa limanları, İzmit’ten sonra Türkiye’nin ikinci yoğun limanı oldu.

13 limandan 48 milyon ton elleçleme

Aliağa limanları 2015 yılında, bir önceki yıla göre 42 milyon 365 bin 293 ton olan elleçleme miktarını da artırarak toplam 48 milyon 794 bin 379 ton elleçleme miktarına ulaştı. 2014 yılında 536 bin 518 TEU olan konteyner yük hareketleri ise 2015 yılında da artış göstererek toplam 580 bin 250 TEU olarak gerçekleşti.

Aliağa limanlarının yükselen grafiğini değerlendiren Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Aliağa limanlarının Akdeniz ve Ege’de ülkemize stratejik üstünlük sağlayan dev bir dış ticaret noktası konumunda olmasına dikkat çekti.

Ülke dış ticaretinin yüzde 12’si Aliağa’da elleçleniyor

Aliağa limanlarının, her geçen yılperformansını artırarak yükselişinin devam ettiğini ifade eden Saka, “Denizcilik firmaları zaman, maliyet ve derinlik avantajı ile daha fizibıl olan Aliağa limanlarını tercih ediyor. Aliağa tek başına ülke dış ticaretinin yüzde 12’sini elleçliyor. Limanlarda yaşanan gemi hareketleri bakımından da Türkiye’nin en yoğun ikinci limanı konumunda. İstatistiklerde Aliağa’da yapılan ve yapılacak olan yatırımların ne kadar doğru olduğunu gösteriyor” dedi.

Aliağa dünyanın en önemli liman bölgelerinden biri olacak

Yakın gelecekte Aliağa’nın dünyanın en önemli liman bölgelerinden biri olacağını kaydeden Saka, “Ege’nin en büyük entegre limanı olacak olan Petlim Limanının işletmesini dünyanın en büyük terminal işleticilerinden APM Terminals üstlendi. Aliağa’daki diğer limanlar da yeni bir yatırım dönemine girdi. Şunu biliyoruz ki Aliağa liman ve lojistik sektöründe önümüzdeki süreçte Türkiye’de ve dünyada önemli bir noktayagelecek. Bu nedenle ileride bu büyük rakamların kenti kilitlememesi için bölgenin ihtiyaç duyduğu ulaşım altyapısı ve lojistik merkez yatırımlarının hayata geçirilmesi çok önemli” diye konuştu.