Yeniden Sinematek yeni yıl seçkisi açıklandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Yeniden Sinematek” gösterimleri, yılın ilk ayında Wim Wenders filmlerine yer veriyor. İzmir Sanat’ta seyirciyle buluşacak filmler Goethe-Institut işbirliğiyle gerçekleşecek. İzmir Büyükşehir Be...

Özgürses Gazetesi
07:00 -
Abone ol
Yeniden Sinematek yeni yıl seçkisi açıklandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Yeniden Sinematek” gösterimleri, yılın ilk ayında Wim Wenders filmlerine yer veriyor. İzmir Sanat’ta seyirciyle buluşacak filmler Goethe-Institut işbirliğiyle gerçekleşecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Yeniden Sinematek” gösterimleriyle sürdürdüğü sinema keyfinde bu kez “Wim Wenders ve 68 Ruhu” temasıyla beyaz perdede. Büyükşehir Belediyesi, Ocak ayında Alman film yönetmeni, oyun yazarı, fotoğraf sanatçısı ve yapımcı Wim Wenders’in önemli filmlerini konuk ediyor. Filmler, Kültürpark İzmir Sanat’ta saat 19.00’da ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşacak.

Alice Kentlerde

Yeniden Sinematek’in Ocak ayı ilk gösterimi “Alice” filmiyle başlıyor. 1976 Alman Film Eleştirmenleri Ödülü – En İyi Film Ödülünü alan film kimlik bunalımına giren ve amaçsızca turlayan Alman gazeteci Philip’in öyküsünü anlatıyor. Wenders’in “çok gerçekçi bir masal” olarak tanımladığı Alice, yönetmenin en dokunaklı filmlerinden biri olarak kabul edilir ve sıklıkla Charlie Chaplin’in The Kid’iyle kıyaslanır. Film, aynı zamanda Wenders’in bir bölümünü de olsa ABD’de çektiği ilk filmi. Rüdiger Vogler, Yella Rottlander, Lisa Kreuzer gibi sanatçıların yer aldığı film 2 Ocak Pazar günü gösterilecek.

Amerikalı Arkadaş
1978 Alman Film Ödülleri – En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu Ödüllerinin sahibi olan film Amerikalı sahte koleksiyonerin kiralık katille olan macerasını konu alır. Dennis Hopper, Bruno Ganz, Nicholas Ray, Lisa Kreuzer gibi oyuncuların yer aldığı film 9 Ocak Pazar günü seyirciyle buluşacak. Film, 13 yaş üzeri izleyici için uygun.

Paris, Texas
1984 CANNES Altın Palmiye, FIBRESCI Ödülü, Ekümenik Jüri Ödülü ve 1985 BAFTA – En İyi Yönetmen Ödülü sahibi film uygar ve katılımcı hayatı reddeden bir adamın hikayesini konu alıyor. Harry Dean Stanton, Dean Stockwell, Nastassja Kinski  gibi oyunların yer aldığı film 16 Ocak Pazar günü sinemaseverlerle buluşacak. Film, 13 yaş üzeri izleyici için uygun.

İşlerin Gidişi
1983 Alman Film Festivali En İyi Sinematografi Ödülü – En İyi Uzun Metraj Ödülü, 1982 Venedik Film Festivali En İyi Film Ödülü – FIBRESCI Ödülü sahibi film, Portekiz’de  kıyamet sonrası bir dünyada hayatta kalanlar hakkında film çeken ekibin başına gelenleri anlatır. Avrupa ve Amerika’da film yapımı hakkında oldukça kişisel bir film olan İşlerin Gidişi, Wenders’in Amerika’daki ilk filmi olan Hammett’in yapımı sırasında yaşadığı zorlukların bir incelemesi olarak da görülür. 23 Ocak Pazar günü gösterilecek film, 13 yaş üzeri izleyici için uygun.

Berlin Üzerinde Gökyüzü
1988 Avrupa Film Ödülleri – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Film, 1988 Fransız Film Eleştirmenleri Sendikası Ödülleri – En İyi Yabancı Film, 1988 New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri – En İyi Görüntü Yönetmeni, 1987 Cannes Film Festivali –  En İyi Yönetmen, 1988 Bavarya Film Ödülleri – En İyi Yönetmen, 1988 Sao Paolo Film Festivali İzleyici Ödülü – En İyi Yönetmen Ödüllerin sahibi olan “Berlin Üzerinde Gökyüzü” 1960 öncesi sinemanın yaptığı büyük Avrupa kentlerinin senfonik anlatımlarının bir parçası. Wim Wenders’in Peter Handke’yle birlikte yazdığı iç monologlar, gökyüzünden çekilen Berlin görüntüleri, belirli bir öykü akışı yerine farklı insanların iç dünyalarından oluşan bir gezinti, tümüyle bir Berlin senfonisini düşündürür. Wenders bu filmiyle yaklaşık bir on yıl ara verdiği Almanya kariyerine ve özgün temalarına geri döner. Rock, uyumsuz karakterler, 68 kuşağı, yitip giden özlemler, arayış içinde insanlar, insanların tutkuları, uyumsuzluklarını anlatır. Film 30 Ocak Pazar günü seyirciyle buluşacak. 13 yaş üzeri ve aile ile izlenebilir.