Reklam
Reklam

ÜŞÜMEZSOY’DAN SON DEPREM VE ARTÇI DEĞERLENDİRMELERİ

25 Temmuz 2017
ÜŞÜMEZSOY’DAN SON DEPREM VE ARTÇI DEĞERLENDİRMELERİ
Reklam

Yunanistan’ın Lefkada Bölgesinde fay hatları ve ürettiği depremler konusunda araştırmalarda bulunan Prof. Dr. Şener Üşümezsoy 6.7 lik Bodrum-Kos depremi ve artçılar sonrasını değerlendirdi. Üşümezsoy İzmir’i de yakından ilgilendiren Karaburun Midilli Foça üçgenindeki hareketlilik hakkında da yorumlarda bulundu.

Bodrum’daki depremden üç gün sonra artçıların konumu göz önüne alındığında aynı Midilli depremi gibi düşük açılı normal bir fay düzleminin yırtılması ile gerçekleşmiş ve fayın uzunluğunun Çökertme’nin batısından Akyarlar’a kadar 35 km civarında olduğunu belirten Üşümezsoy bütün artçı depremlerin bu fay düzlemi üzerindeki kayma ile gerçekleştiğini söyledi.

Üşümezsoy Bodrum bölgesi için; “ Bu fay düzlemi Gökova Körfezi’nin altına doğru düşük eğimle dalmaktadır ve fayı doğudan Çökertme ile Datça istikametinde uzanan yanal atımlı fayla sınırlamaktadır. Fayın yırtılma düzlemi 700-800 km karedir. Bu da 6.7 lik depremi göstermektedir. Fayın atımı ise yani kayma, bir bir buçuk metre kadardır. Datça yarımadası ve onun Gökova’daki devamı bu fay düzlemi üzerinde saatin tersi yönünde güneye doğru dönerek kaymaktadır. Bu nedenle artçı depremler, bu fay düzlemi üzerinde gerçekleşmektedir. Doğuya doğru Çökertme ve Ören’e doğru bir yırtılma söz konusu değildir.

Dun sabah olan 5.0 büyüklüğündeki deprem ayrı bir fay sisteminde olup, Kos Adası’nın güneyinde uzanan Ege kökenli derin bir depremdir. Bunun Bodrum depremi ile direkt bağlantısı yoktur. Bu fay’da çok derinde oluşan 5 lik depremler Gökova körfezindeki açılmayı, batıdan sınırlamaktadır”derken;

EGEDE ENDİŞE EDİLECEK BİR DURUM YOK

Ege Denizi Karaburun Midilli Foça yöresindeki hareketliliği ise ;” Yırtılan Midilli fay düzlemini doğudan sınırlayan Karaburun, Midilli doğu ucuna ulasan yanal atımlı fay sisteminde olan artçılardır. Bu artçılar Foça ve Karaburun’da hissedilmektedir. Çünkü 6.3 lük depremle yırtılan düşük eğimli fay düzlemindeki depremlerden farklı olarak kuzey güney yönlü yanal atımla oluşan bu son depremlerdeki hareket yönü Foça ve Karaburun’a doğru olduğu içindir. Fakat bu Midilli fay düzleminin yırtılmasının implikasyonu olduğu için,yeni bir fay, yeni bir deprem değildir. Ege’de endişe edilecek bir durum yoktur” sözleriyle değerlendirdi.

3 Ek
Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.