Kül Kızı Bucalıları Büyüledi

6 Aralık 2016
Kül Kızı Bucalıları Büyüledi

Kadın Meddahtan Nefes Kesen Performans

Buca Belediyesi’nin organizasyonu ile Türkiye’de ilk kez sinematik müzikal konseptiyle dikkatleri çeken ‘Kül Kızı’Bucalı sanatseverlerle buluştu. Anadolu insanının aydınlık yanını temsil eden, Sufizm’e dayanarak kadının içe bakış hikayesini anlatan gösteri Bucalıların büyük beğenisini kazandı.

9 Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen gösteride kadın meddah Mutlu Polat, sufizmin incelikli felsefesine dayanan gösterisi ile izleyenleri büyüledi. Yaşanan hayatın karmaşasını ve modern çağın karanlık yanını seyirciye yansıtarak içsel yolculuğunu anlattığı gösteri için Mutlu Polat’a, nefesli sazlar sanatçıları eşlik etti.

BİR AYDINLANMA HİKÂYESİ

Kül Kızı varoluştan bu yana süre gelen bir içe bakış ve aydınlanmanın hikâyesidir. Anadolu insanının hümanist ve aydınlık yanını temsil eden sufizmin incelikli felsefesi ve kadına ait saklı dil, Kül Kızı’nın anlatımı boyunca uyum içinde akıp gitmektedir.

Kül Kızı seyirciye içsel bir yolculuğu anlatırken yaşanan hayatın karmaşası da gösterinin içinde yer alan vizör aracılığı ile gözler önüne serilir. Kurgulanmış, sınırları çizilmiş bir dünyada, kısır döngü olarak insanların karşısına çıkan sorunlar ve modern çağın karanlık yanı seyircinin yüzüne vurulmaktadır.

Modernize edilmiş geleneksel Türk Tiyatrosu izleklerini taşıyan performansta sahnede bir kadın meddah vardır. Hikâyeler sinematik bir anlatım ile vurgulanırken, dramatik müzik üzerine üflemeli çalgılarla yapılan doğaçlamanın sürükleyiciliği, seyirci ile güçlü bir bağ kurabilmeyi amaçlamaktadır.

Mutlu Polat Kimdir?

Vedat Çorbacıoğlu’ndan klasik piyano eğitimi alan Mutlu Polat, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro ve Oyunculuk Bölümünü tamamladı. 1991 yılında Universitedi Bologna´da reji üstüne master yapıp, İtalya’da Dodele e Dodele adlı tiyatro gurubunu kurarak kendi oyunlarını sahneye koydu. Uzun zamandan beri underground sanatlarla ilgilenen sanatçı, Türkiye’ye döndükten sonra televizyon, tiyatro ve sinema üzerine çalışmalarına devam etti. Son Osmanlı-Yandım Ali, Laleli’de Bir Azize, Azap Yolu, Çınaraltı, Üvey Baba gibi yapıtlardan tanınan sanatçı daha sonra Kara Kentin Çocukları, Çalınan

 

Ceset, 24 Saat gibi yapımların TV ve sinema müziklerini yaparak olgunluk dönemine ulaştı. 2009 yılından itibaren kişisel çalışmalarına ağırlık veren sanatçı sinematik müzikal anlatım potasında Çoban Yıldızı ve Tünel’den sonra Kül Kızı adlı eseriyle sanatseverlerle biraraya geldi.

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.