AVRASYA TÜNELİ İSİM TARTIŞMALARI İLE GÜNDEM OLDU

İstanbul'un iki yakasını Marmaray'ın ardından ikinci kez denizin altından birleştirecek olan Avrasya Tüp Tüneli’nin 20 Aralık'ta hizmete gireceği açıklanırken, tünelin ismi ile ilgili tartışmaların gündeme damga vurduğu belirlendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Avrasya Tüneli projesine isim bulmak için düzenlenen anket bir anda Türkiye’nin gündemine otururken, çeşitli platformların sosyal medya üzerinden organize ettiği oylamalar ise olayı farklı bir boyuta taşıdı.

Özgürses Gazetesi
05:04 -
AVRASYA TÜNELİ  İSİM TARTIŞMALARI İLE GÜNDEM OLDU

İstanbul’un iki yakasını Marmaray’ın ardından ikinci kez denizin altından birleştirecek olan Avrasya Tüp Tüneli’nin 20 Aralık’ta hizmete gireceği açıklanırken, tünelin ismi ile ilgili tartışmaların gündeme damga vurduğu belirlendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Avrasya Tüneli projesine isim bulmak için düzenlenen anket bir anda Türkiye’nin gündemine otururken, çeşitli platformların sosyal medya üzerinden organize ettiği oylamalar ise olayı farklı bir boyuta taşıdı. Yapılan çeşitli anketlerde Atatürk, Abdülhamid ve Alparslan Türkeş gibi tarihi şahsiyetlerin isimleri ön plana çıkarken, son olarak bakanlık projeye isim verme konusunun amacı dışına çıktığını belirterek tünelin isminin “Avrasya Tüneli” olarak kalmasına karar verildiğini açıkladı.

İsim tartışmaları çok konuşuldu …

Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, Avrasya Tüneli hakkında yılbaşından bu yana yazılı basına 2 bin 978 haber yansırken, tünel ile ilgili bakanlığın isim belirlemek için açtığı anket tarihi olan 1 Aralık tarihinden bu güne  ise yazılı basında 323 haber yer aldığı belirlendi.