PETKİM’DEN ÜÇ AYDA 359 MİLYON TL KAR

Bir önceki yılı rekor karla kapatan Petkim, yenibir rekora daha imza attı.2017 yılının üç aylık finansal sonuçlarını açıklayan Petkim, bir önceki yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 141 oranında artırarak 359 milyon TL’ye yükseltti.

Özgürses Gazetesi
03:37 -
PETKİM’DEN ÜÇ AYDA 359 MİLYON TL KAR

Bir önceki yılı rekor karla kapatan Petkim, yenibir rekora daha imza attı.2017 yılının üç aylık finansal sonuçlarını açıklayan Petkim, bir önceki yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 141 oranında artırarak 359 milyon TL’ye yükseltti.Aktif büyüklüğü iseyüzde 16 artışla 7 milyar 292 milyon TL’ye ulaştı. Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, elde edilen başarının temelinde, operasyonlarını verimli bir şekilde gerçekleştirmelerininyanı sırapiyasa koşullarını doğru yönetmelerininyer aldığını belirtti.

Bu başarının sürekliliğini sağlamak için insan ve teknolojiye yatırım yapmaya başladıklarını veuzun soluklu kurumsal bir dönüşüm programı olan “Petkim Benim Programı’nı hayata geçirdiklerini kaydedenMammadov, “Petkim’in deneyimli ve başarılı insan kaynağının sahiplendiği bu programla, katma değer yaratan projeleri büyük bir süratle hayata geçirme fırsatına kavuştuk.Ulaştığımız her başarıyı sadece Petkim’e değil, güçlü bir Türkiye’nin kurulmasına verilen büyük destek olarak değerlendiriyorum” dedi.

 

Türkiye’nin ilk ve tek entegrepetrokimya şirketi Petkim,ilk üç aylık finansal sonuçlarını açıkladı. 2016 yılındaki başarılı performansını 2017 yılına taşıyan Petkim, yılınilk üç ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre net kârını yüzde 141 oranında artırarak 359 milyon TL’ye yükseltti.Petkim’inOcak-Mart döneminde aktif büyüklüğü yüzde 16 oranında arttı ve 7 milyar 292 milyon TL’ye ulaştı. Şirketin net satışlarıaynı dönemde 1.1 milyar TL’den 1.7 milyar TL’ye çıktı. Net satış artış oranı yüzde 59 olarak gerçekleşti. Şirket tarihinin en iyi üç aylık finansal sonuçlarından birini gerçekleştiren Petkim’in ilk çeyrekteki kapasite kullanım oranı yüzde 94,7 düzeyineulaştı.

 

Konjonktürel olarak Petkim lehine devam eden etilen-nafta spreadlerinden ve monomer fiyatlarından azami ölçüde yararlandıklarını ifade eden Genel Müdür Mammadov, kâr maksimizasyonunu başarılı bir şekilde yönettiklerini de kaydetti. Mammadov, pazardaki değişimlere uygun şekilde hızlı fiyatlama ve etkin stok yönetiminin gelir artışında etkili olduğunu bu gelişmenin de artan kârlılığı üst seviyelere taşıdığını belirtti.

 

Döviz piyasasındaki dalgalanmaların da talebin, güçlü, güvenilir ve yerel tek üretici olan Petkim’e yönelmesini sağladığını kaydeden Anar Mammadov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Petkim’in son yıllardaki başarısına uygun olarak artan kârlılığı ve güçlü performansı hisselerimize de yansıyor. BIST’in yüzde 19 artış kaydettiği 4 Mayıs 2017 itibarıyla Petkim hisselerinin %48 artması bunun temel göstergelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hissedarlarımızın Petkim’e olan güveninin karşılığı olarak 14 Nisan’da 2016 yılına ait kârımızdan 600 milyon TL’yi hissedarlarımıza temettü olarak dağıtmış bulunuyoruz.

 

Elde edilen başarının sürekliliğini sağlamak için uzun soluklu kurumsal bir dönüşüm programı olan, ‘Petkim Benim Programı’nı uygulamaya başladıklarını belirten Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “Petkim’in deneyimli ve başarılı insan kaynağının sahiplendiği bu programla, katma değer yaratan projeleri büyük bir süratle hayata geçirme fırsatına kavuştuk. Fonksiyonlar arası artan uyum ve işbirliği karar alma süreçlerimizi hızlandırırken, uygulamanın sonucunu verimlilik artışı olarak görüyoruz. Daha etkin ve proaktif bakım ve üretim süreçlerimiz, yüksek kapasite kullanım oranına ulaşmamıza fırsat tanırken azalan maliyetlerimiz kârlılıkta yüksek seviyelere ulaşmamızda etkili oldu.” dedi.

 

Mammadov, “Ulaştığımız her başarıyı sadece Petkim’e değil, güçlü bir Türkiye’nin kurulmasına verilen büyük destek olarak değerlendiriyorum. Bu vesileyle, Petkim’i içtenlikle sahiplenen, üstün performans ve yaratıcı fikirleriyle şirketimizi başarıdan başarıya taşıyan tüm mesai arkadaşlarıma samimi teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

BAŞLICA GÖSTERGELER Q1 2017 Q1 2016 Değişim Fark
2017 vs 2016 2017 vs 2016
Aktif Büyüklüğü (milyon TL) 7.292 6.269 16% 1.023
Net Satışlar (milyon TL) 1.766 1.109 59% 657
Brüt Kâr (milyon TL) 468 211 122% 257
Brüt Kâr Marjı (%) 26,5% 19,0% 7,5 yp  
Net Kâr (milyon TL) 359 149 141% 210
Net Kâr Marjı (%) 20,3% 13,4% 6,9 yp