Reklam
Reklam

​PETROL-İŞ’TEN, TÜPRAŞ’TA YAŞANAN PATLAMADA YAŞAMINI YİTİRENLER İÇİN İŞYERİNDE AÇIKLAMA YAPTI!..

​PETROL-İŞ’TEN, TÜPRAŞ’TA YAŞANAN PATLAMADA YAŞAMINI YİTİRENLER İÇİN  İŞYERİNDE  AÇIKLAMA YAPTI!..
Reklam

11 Ekim 2017 sabah 09.20 sıralarında örgütlü olduğumuz Tüpraş İzmir Rafinerisi işyerinde boşaltılarak bakıma alınmış nafta depolama tankında meydana gelen iş cinayeti sonrasında Kemal Şaşmazer,Yusuf Kepenek,Mehmet Dere,Mehmet Karademir yaşamını yitirmişti.

Petrol-iş Sendikası Aliağa Şubesi olarak 12 Ekim sabahı Tüpraş işyerinde yaşanan bu feci olay sonrasında işyerinde bir basın açıklaması yaptık.Olayda yaşamını yitiren arkadaşlarımız için yapılan saygı duruşunun ardından Şube Başkanımız Ahmet Oktay yaptığı konuşmasında şunları söyledi.

“11 Ekim 2017 tarihinde örgütlü olduğumuz Tüpraş İzmir Rafinerisi işyerinde meydana gelen patlama sonucunda 4 taşeron firma çalışanı arkadaşımız yaşamını yitirmiştir.2 arkadaşımızda yaralanmıştır. Öncelikle yaşamını yitiren arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, başta yakınları olmak üzere tüm işçi sınıfına sabırlar diliyoruz. Yaralı olan arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki: ülkede karayan bir yara haline gelen taşeron sisteminin yeniden düzenlenmesine dair yıllardır basına ve kamuoyuna yaptığımız açıklamalarda bir kez daha haklılığımızı ortaya koymuştur. Tamamen sermayenin daha az işgücü maliyeti ve daha çok para kazanma hırsı üzerine kurulan bu taşeronlaşma sistemi ölümlü iş cinayetlerini kaçırılmaz hale getirmiştir. Bu tür ölümlü iş cinayetleri sıralamasında Türkiye Avrupa da birinci, dünyada ise ikinci sırayı almaktadır.

Taşeron sistemi örgütsüz, kuralsız İSG açısından güvencesiz ve her şeyden önemlisi de ucuz işgücü ve denetimsiz bir çalışma sistemidir. Sonuçta da olan yine biz emekçilere olmaktadır.

Petrol-iş Sendikası Aliağa Şubesi olarak yaşanan bu iş cinayetinde yönetimsel olarak kimler sorumluysa bunun açığa çıkarılması için tüm imkanlarımızı ortaya koyacağımızı belirtmek isteriz.

Son olarak Sendikalar olarak başta Konfederasyonlar olmak üzere taşeron sisteminin ortadan kalkması adına artık ellerini taşın altına koymaları gerektiğini bir kez daha belirtmek isteriz.

Bu duygularla tekrar tüm işçi sınıfına başsağlığı diler, yaralı arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz” diyerek sözlerini bitirdi. Tüpraş çalışanı üyelerimizle birlikte iç kapıya yürüdükten sonra işbaşı yapıldı.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.